UE obiecuje przekazanie Ukrainie 600 mln euro, ale nie bez warunków

aktualizacja: 10.02.2017, 13:49
Foto: Bloomerg

UE przekaże w najbliższych tygodniach Ukrainie 600 mln euro wsparcia - poinformował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker po spotkaniu z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Powiązał to jednak ze zniesieniem zakazu eksportu drewna.

REDAKCJA POLECA

- Ukraina realizuje w ciągu ostatnich 2-3 lat reformy na wielką skalę, które nie były przeprowadzane przez ostatnie 20 lat. W związku z tym, że ukraiński rząd przedstawił parlamentowi projekt ustawy dotyczący zniesienia blokady drewna, w moich oczach jest to wystarczającym warunkiem do wypłacenia 600 mln euro. Ukraińcy czekają na to - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Juncker.

Obywatele Ukrainy odczuwają wysiłek reformatorski, jaki podejmuje ich kraj i mają prawo oczekiwać czegoś w zamian – podkreślił szef KE i dodał, że druga transza wsparcia zostanie wypłacona w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Juncker podkreślał, że wśród warunków wstępnych przekazania dodatkowych pieniędzy dla Ukrainy jest zniesienie zakazu eksportu drewna. - Oczekujemy, że to się stanie, ale odnotowałem, że premier i jego rząd przedstawili projekt w tej sprawie parlamentowi. Więc rząd wykonuje swoje zobowiązania. Ostateczna decyzja byłaby prostsza, jeśli zakaz eksportu drewna byłby zniesiony - tłumaczył Juncker.

Hrojsman deklarował, że jego gabinet będzie pracował w parlamencie z ugrupowaniami politycznymi w tej sprawie, aby projekt został przyjęty. - Jestem pewien, że znajdziemy rozwiązania, które usatysfakcjonują zarówno Ukraińców jak i UE - podkreślał.

Pracownicy sektora zajmującego się przetwórstwem drewna na Ukrainie obawiają się, że zniesienie zakazu eksportu spowoduje utratę miejsc pracy w ich branży, dlatego projekt złożony przez rząd nie ma na razie wsparcia parlamentu.

UE jeszcze w 2015 roku uzgodniła pakiet pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości 1,8 mld euro. Środki te przekazywane są w formie pożyczek.

Premier Ukrainy podkreślał, że wsparcie ze strony UE jest bardzo ważne dla jego kraju, zwłaszcza w obecnej sytuacji. - Przeprowadzaliśmy złożony proces zmian, ale teraz ważne jest, żeby nasi obywatele mogli mieć poczucie, że te zmiany przynoszą im pozytywne rezultaty, poprawiają ich życie - mówił.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE