Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

UE obiecuje przekazanie Ukrainie 600 mln euro, ale nie bez warunków

Bloomerg
UE przekaże w najbliższych tygodniach Ukrainie 600 mln euro wsparcia - poinformował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker po spotkaniu z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Powišzał to jednak ze zniesieniem zakazu eksportu drewna.

- Ukraina realizuje w cišgu ostatnich 2-3 lat reformy na wielkš skalę, które nie były przeprowadzane przez ostatnie 20 lat. W zwišzku z tym, że ukraiński rzšd przedstawił parlamentowi projekt ustawy dotyczšcy zniesienia blokady drewna, w moich oczach jest to wystarczajšcym warunkiem do wypłacenia 600 mln euro. Ukraińcy czekajš na to - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Juncker.

Obywatele Ukrainy odczuwajš wysiłek reformatorski, jaki podejmuje ich kraj i majš prawo oczekiwać czegoœ w zamian – podkreœlił szef KE i dodał, że druga transza wsparcia zostanie wypłacona w cišgu najbliższych kilku tygodni.

Juncker podkreœlał, że wœród warunków wstępnych przekazania dodatkowych pieniędzy dla Ukrainy jest zniesienie zakazu eksportu drewna. - Oczekujemy, że to się stanie, ale odnotowałem, że premier i jego rzšd przedstawili projekt w tej sprawie parlamentowi. Więc rzšd wykonuje swoje zobowišzania. Ostateczna decyzja byłaby prostsza, jeœli zakaz eksportu drewna byłby zniesiony - tłumaczył Juncker.

Hrojsman deklarował, że jego gabinet będzie pracował w parlamencie z ugrupowaniami politycznymi w tej sprawie, aby projekt został przyjęty. - Jestem pewien, że znajdziemy rozwišzania, które usatysfakcjonujš zarówno Ukraińców jak i UE - podkreœlał.

Pracownicy sektora zajmujšcego się przetwórstwem drewna na Ukrainie obawiajš się, że zniesienie zakazu eksportu spowoduje utratę miejsc pracy w ich branży, dlatego projekt złożony przez rzšd nie ma na razie wsparcia parlamentu.

UE jeszcze w 2015 roku uzgodniła pakiet pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartoœci 1,8 mld euro. Œrodki te przekazywane sš w formie pożyczek.

Premier Ukrainy podkreœlał, że wsparcie ze strony UE jest bardzo ważne dla jego kraju, zwłaszcza w obecnej sytuacji. - Przeprowadzaliœmy złożony proces zmian, ale teraz ważne jest, żeby nasi obywatele mogli mieć poczucie, że te zmiany przynoszš im pozytywne rezultaty, poprawiajš ich życie - mówił.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL