Android Pay - jak to działa i w których bankach go użyjemy?

Od 17 listopada za sprawą Android Pay posiadacze smartfonów z mobilnym systemem Google mogą już dokonywać transakcji bezgotówkowych w sklepach na terenie całego kraju, po prostu zbliżając telefon do terminala obsługującego płatności zbliżeniowe.

Aktualizacja: 21.11.2016 10:29 Publikacja: 21.11.2016 10:04

Android Pay - jak to działa i w których bankach go użyjemy?

Foto: 123RF

Sprawdźmy w skrócie, jak to działa i co będzie nam potrzebne.

Jesteśmy drugim krajem w Europie (po Wielkiej Brytanii) i dopiero szóstym rynkiem na świecie, na którym Google zdecydowało się uruchomić usługę Android Pay. Poza Europą można z niej skorzystać w USA, Australii, Singapurze oraz Hongkongu).

Jak działa Android Pay?

W największym uproszczeniu nowa usługa Google pozwala dokonywać płatności zbliżeniowych smartfonem na tradycyjnych terminalach znajdujących się w sklepach i punktach usługowych. Telefon ma odpowiednią aplikację i to w niej w bezpieczny sposób przechowuje dane o kartach płatniczych użytkownika. Proces odbywa się z wykorzystaniem technologii NFC, którą smartfon musi wspierać. Obecnie nie stanowi to już problemu, gdyż większość nawet dość tanich urządzeń obsługuje ten standard.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych płatności zbliżeniowych kartą, kwoty do 50 złotych nie wymagają potwierdzania kodem PIN. Smartfon służący do Android Pay musi mieć co najmniej Androida w wersji 4.4 KitKat. Aplikację Android Pay pobierzemy za darmo bezpośrednio ze sklepu Google Play.

Proces dodawania danych kart płatniczych jest bardzo prosty, a do potwierdzenia całej operacji dostajemy na końcu kod SMS z banku. Aplikacja działa w tle, wystarczy jedynie wybudzić smartfon przy dokonywaniu płatności i nie zapomnieć o uprzednim włączeniu NFC. W aplikacji możemy przejrzeć rejestr ostatnich transakcji, a nawet zapłacić do pięciu razy bez połączenia z internetem. Co ważne, żadne dane o zapisanych kartach płatniczych nie są przekazywane sprzedawcy. Jedyny groźny moment to kradzież smartfonu, ale wtedy wystarczy natychmiast zdalnie go zablokować standardowymi mechanizmami Google (Menedżer urządzeń Android) i zgłosić incydent do banku.

Gdzie będzie można płacić Android Pay?

Teoretycznie już teraz Android Pay powinno działać w ponad 400 tys. punktów handlowych w Polsce wyposażonych w terminale POS obsługujące płatności zbliżeniowe. Bez większego problemu powinniśmy móc zapłacić smartfonem między innymi w sieci marketów Carrefour, drogeriach Rossmann czy kawiarniach Costa Coffee. Już na starcie lista jest dużo większa i gwarantuje płatności w takich miejscach, jak Green Coffee Nero, Delikatesy Centrum, Inglot, KFC, Lidl, McDonald, Netto, Piotr i Paweł, Pizza Hut, Spar oraz Starbucks. Przedstawiciele Google zapowiadają, że już niedługo Android Pay będą również wspierać mobilne aplikacje Allegro, Ceneo, iTaxi oraz Ubera.

Jakie karty i banki obsługują Android Pay?

Na obecnym etapie do Android Pay podepniemy karty MasterCard i VISA (zarówno debetowe, jak i kredytowe). Docelowo będzie można również podpiąć karty podarunkowe i lojalnościowe, przykładowo z drogerii lub ulubionej kawiarni. Na razie jedynie klienci trzech polskich banków mogą skorzystać z nowej usługi: Alior Bank, Bank Zachodni WBK oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Do tego grona już wkrótce (przypuszczalnie z początkiem 2017 roku) ma dołączyć mBank. A co z innymi bankami? Sytuacja nie jest jeszcze do końca jasna.

Kilka z nich przejawia żywe zainteresowanie Android Pay. Najmocniej zrobił to chyba Getin Noble Bank, który według naszej wiedzy zapowiada włączenie usługi Google w II kwartale 2017 roku. Jednak zarówno przedstawiciele tego jak i innych banków nie ukrywają, że priorytetem dla nich są póki co własne systemy płatności zbliżeniowych smartfonem, nad których wdrożeniem obecnie pracują. Wkrótce poza wspomnianym Getin Noble Bankiem takowe będą mieć również ING Bank Śląski i Millenium Bank.

Alternatywne płatności zbliżeniowe w tych bankach mają być bliźniaczo podobne do rozwiązania Google (technologia HCE). Wykorzystują jednak aplikacje samych banków i inny sposób autoryzacji transakcji. Niewykluczone, że za jakiś czas część z nich zdecyduje się wejść w Android Pay i klient będzie mógł sam zdecydować, z którego rozwiązania chce w danym banku skorzystać.

Sprawdźmy w skrócie, jak to działa i co będzie nam potrzebne.

Jesteśmy drugim krajem w Europie (po Wielkiej Brytanii) i dopiero szóstym rynkiem na świecie, na którym Google zdecydowało się uruchomić usługę Android Pay. Poza Europą można z niej skorzystać w USA, Australii, Singapurze oraz Hongkongu).

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Babciowe jeszcze w tym roku. Ministerstwo zapewnia, że ma środki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse
Wschodzące gwiazdy audytu według "Rzeczpospolitej"
Finanse
Szanse i wyzwania na horyzoncie
Finanse
Badania w czasach niepewności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse
Audyt ma wiele twarzy