Jak Polacy na emigracji wysyłają pieniądze do kraju?

12 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej. Otworzyły się rynki pracy, z czego skorzystało około milion polskich emigrantów. Polacy wyjechali do krajów Wspólnoty w poszukiwaniu wyższych zarobków i lepszego standardu życia. Od tego czasu przesłali do kraju ponad 234 mld zł. Mimo rozwoju gospodarczego naszego kraju liczba emigrantów nie spada, a kwoty wysyłane zza granicy do Polski rosną. Dla wielu rodaków żyjących na emigracji wciąż dużym problemem są jednak wysokie koszty przesłania zarobionych pieniędzy do Polski.

Publikacja: 03.10.2016 12:24

Miliardy funtów płyną nad WisłęJednym z największych skupisk Polaków za granicą jest Wielka Brytania. Migranci zamieszkujący Zjednoczone Królestwo wysłali w ubiegłym roku do Polski ponad 3 mld funtów, co w przeliczeniu na statystycznego Polaka przebywającego na Wyspach daje kwotę około 350 funtów miesięcznie. To absolutny rekord. Na drugim miejscu są emigranci z Indii, którzy statystycznie wysyłają do swojej ojczyzny o połowę mniej środków. Od momentu otworzenia rynku brytyjskiego dla pracowników z Polski kwoty przelewów stale rosną.

Polacy w UK w liczbach

Szacuje się, że na wyspach mieszka już ponad 700 tysięcy Polaków. Zarobki naszych rodaków są na różnym poziomie i w większości przypadków odbiegają od brytyjskiej średniej. Często na wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wpływ ma długość pobytu pracownika w Wielkiej Brytanii. Według informacji z Narodowego Banku Polskiego na najwyższe pensje mogą liczyć zatrudnieni, którzy przeprowadzili się do UK na stałe przynajmniej 2 lata temu. Ich zarobki kształtują się na poziomie 1400 funtów netto miesięcznie. Ci, którzy są tu krócej niż rok, dostawali około – 1000 funtów. Nie są to jednak dane najświeższe – pochodzą z 2012 roku.

Polacy na Wyspach najczęściej znajdują pracę w przemyśle (25%), hotelarstwie (20%) i budownictwie (8%). W Wielkiej Brytanii coraz częściej pracują lekarze. Wraz z nimi w ochronie zdrowia i pomocy społecznej zatrudnienie znalazło około 7% Polaków. Pozostałe sektory zatrudnienia to edukacja i administracja (5%).

Jak wysłać pieniądze do Polski i nie przepłacić?

Wraz ze wzrostem liczby Polaków na Wyspach systematycznie przybywa internetowych systemów do przesyłania pieniędzy, które zaczęły konkurować z globalnymi firmami, takimi jak Western Union, MoneyGram czy Ria. Jedną z takich firm jest EasySend, dzięki której można szybko i łatwo regulować swoje zobowiązania w całej Europie, opłacać kredyty hipoteczne, wysyłać oszczędności czy wsparcie finansowe dla rodziny i przyjaciół. Co ważne, bez konieczności posiadania i utrzymywania rachunku bankowego w kraju, do której wysyłamy pieniądze.

Firmę założyli polscy emigranci w Irlandii Północnej, którzy doskonale znali problem wysokich kosztów przesyłania zarobionych pieniędzy do kraju. Postanowili stworzyć alternatywę dla droższych systemów obsługi przelewów międzynarodowych. W ten sposób w 2006 roku w Belfaście powstała polska firma, która obecnie obsługuje dziesiątki tysięcy Klientów indywidualnych i biznesowych w całej UE.

Pomysł EasySend był bardzo prosty: pieniądze tak naprawdę nigdy nie opuszczają granic krajów, z których są wysyłane, co pozwala na ograniczenie wysokości prowizji i skrócenie czasu realizacji nawet do 10 minut. Dla porównania — w przypadku tradycyjnych banków wysokość opłaty za pojedynczy przelew to nawet 20 funtów, a czas realizacji sięga kilku dni roboczych.

 Bezpiecznie tylko w banku?

Mimo że firmy świadczące usługi przelewów międzynarodowych nie są bankami, muszą spełniać szereg regulacji i wymogów prawnych, aby w pełni zabezpieczyć transakcje swoich Klientów. Nad działalnością EasySend czuwają FCA i HMRC w UK oraz KNF w Polsce. Wszystkie dane wprowadzone w serwisie są szyfrowane. To gwarantuje pełne bezpieczeństwo przesyłanych pieniędzy. Prawdziwym recenzentem jakości usług są również sami Klienci, którzy oceniają firmy na niezależnych stronach takich jak TrustPilot czy Facebook.

 Na co może liczyć osoba korzystająca z EasySend? Darmowy 1 i co 10 przelew, bardzo wysoki kurs wymiany, możliwość wysyłania przelewów walutowych, przelewy w 10 minut na koncie, przelewy z odbiorem na poczcie czy przelewy za 0 zł również z Polski do UK — to tylko niektóre korzyści.

 Brexit i co dalej?

Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaskoczyła wiele osób i może mieć wpływ na obraz polskiej emigracji. Najnowsze badania pokazały, że 49% Polaków jest zaniepokojonych wyborem Brytyjczyków, a 24% boi się negatywnych następstw tej decyzji dla siebie i swojej rodziny.

Robert Lewandowski, prezes EasySend, uspokaja jednak. - “Brexit nic nie zmienia zarówno dla naszych Klientów indywidualnych oraz biznesowych, jak i dla nas samych. Nie ma na razie powodów, aby przejmować się tą sytuacją. Należy przyjąć decyzję Brytyjczyków ze spokojem i czekać na wypracowanie wspólnego stanowiska UE i UK. W EasySend jesteśmy przekonani, że finalnie Brexit nie będzie miał dużego wpływu na możliwości wyjazdu i zarabiania pieniędzy przez Polaków w Wielkiej Brytanii, jak również na rozwój polskich biznesów nad Tamizą.”

 Głos Klientów

Konrad Steczkowski, w UK od 3 lat, pracuje jako ogrodnik w centrum Londynu. Jak na mieszkańca stolicy zarabia przeciętnie, ale wystarcza mu to, aby raz na miesiąc przesłać trochę środków na konto oszczędnościowe. - Zazwyczaj czekam na lepszy kurs, zanim zdecyduję się wysłać pieniądze. Wiadomo, że nie są to duże kwoty, ale zawsze dzięki dobremu kursowi mogę oszczędzić jeszcze więcej. Podoba mi się to, że EasySend na bieżąco informuje mnie, kiedy warto wymienić walutę.

Niektórzy, w przeciwieństwie do Konrada, muszą wykonać znacznie więcej takich przelewów. Alicja Bernard wraz z mężem wysyłają do Polski kilka przelewów w miesiącu. - Mamy kredyt hipoteczny, opłacamy polską telewizję satelitarną, czynsz, a do tego pomagamy mamie męża. Zależy nam, aby przelewy były tanie i, z uwagi na dużą liczbę transferów, nie obciążały nas dodatkowo. Banki nie oferują takich warunków jak firmy specjalizujące się w przelewach międzynarodowych. Sami wypróbowaliśmy już chyba 5 różnych firm, a teraz korzystamy z EasySend. Co nam się podoba? 1 i co 10 przelew gratis, a dodatkowo firma naprawdę często daje kody promocyjne na darmowe przelewy.

Pan Artur jest dyrektorem firmy w Londynie. - Za co cenię EasySend? Najbardziej za indywidualne podejście. Współpracujemy już wiele lat i wiem, że oferują mi najlepsze możliwe warunki. Bardzo często dostosowują ofertę do aktualnych potrzeb mojej firmy. Wszystko szybko i bezproblemowo. Bez zbędnych procedur. To najważniejsze w biznesie.

Magda Bizewska pracuje jako menadżerka w oddziale firmy zajmującej się rekrutacją tymczasową. - Od 2 lat budujemy z mężem drugi domek wypoczynkowy w Polsce. Mamy stały dochód w kraju, który transferujemy do UK. EasySend daje mi możliwość wysyłania pieniędzy w obu kierunkach po świetnym kursie. Dzięki temu sporo oszczędzamy i możemy te środki przeznaczyć na budowę domku.  

Janina Nowak nie pracuje, zajmuje się domem w UK. - Mój mąż zarabia bardzo dobre pieniądze. Jest specjalistą, dlatego może znaleźć pracę w dowolnym kraju w UE. Po co przelewam pieniądze do Polski? Głównie wspieram fundacje, hospicja. Wraz z koleżankami organizujemy spotkania na ten temat i co miesiąc niewielkimi kwotami wspieramy liczne inicjatywy w Polsce. To nas łączy i bardzo cieszy. Dzięki EasySend mam możliwość darmowego wysyłania pieniędzy, dzięki czemu nie ponoszę dodatkowych kosztów. To mobilizuje do pomagania.

 

Miliardy funtów płyną nad WisłęJednym z największych skupisk Polaków za granicą jest Wielka Brytania. Migranci zamieszkujący Zjednoczone Królestwo wysłali w ubiegłym roku do Polski ponad 3 mld funtów, co w przeliczeniu na statystycznego Polaka przebywającego na Wyspach daje kwotę około 350 funtów miesięcznie. To absolutny rekord. Na drugim miejscu są emigranci z Indii, którzy statystycznie wysyłają do swojej ojczyzny o połowę mniej środków. Od momentu otworzenia rynku brytyjskiego dla pracowników z Polski kwoty przelewów stale rosną.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Finanse
Ugoda Visa i Mastercard. Mniejsze prowizje od sklepów
Finanse
NIK: rząd PiS ręcznie sterował finansami JST
Finanse
Minister finansów rozwiewa wątpliwości. Podwyżka kwoty wolnej w 2025 r. niemożliwa
Finanse
Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele „Parkietu”. Kto otrzymał nagrody?
Finanse
Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele „Parkietu”. Kto otrzyma nagrody?