Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

„Lato w Monako": Wielcy krezusi w małym państwie

Pixabay
Ma dwa kilometry kwadratowe powierzchni. Jedno z najmniejszych państw œwiata rocznie odwiedza 5 milionów turystów.

Monako liczy 40 tysięcy mieszkańców – 8 tysięcy to rodowici Monakijczycy, reszta – rezydenci. Bardzo bogaci - milionerzy. Majš do dyspozycji pięć kasyn, osiem pałaców, dziesištki imprez w bizantyjskim stylu. Jak w bajce.

Tu nikt nie musi ukrywać swojego bogactwa, przeciwnie – bogaci œcigajš się w ostentacyjnym prezentowaniu swych fortun. W lipcu œcišgajš do Monako najzamożniejsi turyœci z Rosji, Brazylii, a nawet z Chin. Wejœcie na najdroższš znajdujšcš się tam plażę z czterema restauracjami i dwoma basenami kosztuje 150 euro za dzień. Oczywiœcie za leżaki obowišzuje osobna dopłata... Ceny na kieszenie przeciętnego turysty sš do zniesienia jedynie w dzielnicy portowej.

525 policjantów zatrudnionych w miniaturowym państwie, daje œredniš – jednego stróża prawa na 70 mieszkańców, czyli można czuć się bezpiecznie. Przestępczoœć jest niemal zerowa, bo monitorowane jest wszystko.

Tutejsze imprezy dedykowane sš krezusom finansowym. Tu odbywa się coroczny Bal Czerwonego Krzyża – jedna z największych imprez charytatywnych na œwiecie, a także spektakularne wyœcigi wodnych bolidów - ekologicznych, bo zwolennikiem takich rozwišzań jest panujšcy monarcha. Księstwem zarzšdza Albert Grimaldi, syn Grace Kelly i księcia Rainiera – jeden z trójki rodzeństwa przysparzajšcego za młodu rodzicom nieustannych kłopotów. Dziœ chyba wydoroœlał. Jest mężem, ojcem – no i władcš od 2005 roku.

Zrealizowany z okazji 10-lecia panowania Alberta film, pokazuje przygotowania do tego œwięta. Przewodnikiem jest pułkownik w randze szambelana, bliski współpracownik księcia Alberta. To on dopilnował przygotowań do uroczystego koktajlu wydanego dla 10 tysięcy poddanych z występami Robbiego Williamsa jako głównš atrakcjš wieczoru.

Widzowie zobaczš pomieszczenia pałacowe, w których toczy się codzienne życie ksišżęcej rodziny, a także jak wyglšda przysmak monakijski, czyli kruchy placek anyżkowy posypany drażetkami i migdałami. Takim ciastem o powierzchni 100 metrów kwadratowych zostali podjęci poddani księcia.

A w wštku opowiadajšcym o luksusowych jachtach pojawi się też bohater polskiego pochodzenia.

Premiera francuskiego dokumentu „Lato w Monako" we wtorek 4 lipca o 23.50 w TVP 2.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL