Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

"Dusza i ciało": Ludzie w klatkach

W filmie „Dusza i ciało” Ildiko Enyedi rzeczywistoœć miesza się z iluzjš.
materiały
Reżyserka przed wizytš w Warszawie opowiada Barbarze Hollender o filmie "Dusza i ciało", który będzie pokazany na Węgierskiej Wioœnie Filmowej.

Rzeczpospolita: Samotnoœć i emocjonalne zamknięcie to sš choroby XXI wieku?

Ildiko Enyedi: Zdecydowanie tak. Nasze życie codzienne jest pełne hipokryzji. Ludzie grajš jakieœ role, z coraz większym trudem otwierajš się przed innymi. Budujš wokół siebie mury, za które niechętnie kogokolwiek wpuszczajš. Sama coœ o tym wiem. Jako młoda dziewczyna byłam doœć osobna. Nie potrafiłam wyrażać siebie, swoich uczuć. Tak naprawdę zaczęłam się otwierać dopiero wtedy, gdy na œwiat przyszły moje dzieci. I wiem, jakš walkę trzeba ze sobš stoczyć, żeby wyjœć z kokonu, który człowiek sobie narzuci.

Dla bohaterki pani filmu „Dusza i ciało" zamknięcie jest rodzajem ucieczki przed rzeczywistoœciš.

Chciałam pokazać ludzi, którzy żyjš trochę jak zwierzęta w klatce. Bez ryzyka, bez niespodzianek, ale też bez wolnoœci. Każdy człowiek musi dokonać wyboru, czy chce żyć pełniš życia i ryzykować, że w każdej chwili może przegrać, Ÿle obstawić, zawieœć się, czy może woli postawić na spokój, odseparować się od œwiata w bezpiecznej przestrzeni, co najwyżej samotnie wypić w domu piwo pod telewizorem.

Pani bohaterka czyni wysiłek, żeby pokonać swoje lęki.

Tak, bo chce wyjœć z klatki. Próbuje odkryć, kim jest. Mamy tak dużo nacisków ze strony społeczeństwa i mediów, które wspierajš przeciętnoœć. Rób swojš małš pracę, nie wychylaj się. Moi bohaterowie, Maria i Endre, też sš ludŸmi prostymi, którzy nie umiejš wyrazić siebie. Sš w różnym miejscu życia. On ma kierownicze stanowisko, córkę i za sobš nieudane małżeństwo, ona jest na poczštku drogi. Ale oboje sš podobnie wycofani. Noszš w sobie własne kalectwo. Endre fizyczne, bo ma sparaliżowanš rękę. Maria psychiczne, bo żadna terapia nie jest w stanie pomóc jej się otworzyć. Chciałam się przyjrzeć, jak otwierajš się na siebie i na œwiat wokół. I zrobić film bardzo prosty, bo oni sš ludŸmi prostymi. Ale przecież gdzieœ w œrodku noszš w sobie piękne uczucia. I tęsknoty.

No, właœnie, ich sny wprowadzajš do pani realistycznego filmu metafizykę.

Tak naprawdę to od nich się zaczęło. Pomyœlałam: „Co by było, gdyby dwoje ludzi œniło tak samo?". Dla mnie sny sš niezwykle ważnš częœciš życia. Na jawie stale się kontrolujemy. W sennych marzeniach odbijajš się nasze tęsknoty, lęki, prawdziwe, nieokiełznane emocje. Wszystko w nas eksploduje. Zaczęłam o tym myœleć i tego samego dnia wieczorem „żyli" już bohaterowie filmu. I byli mi bardzo bliscy. Czułam się tak, jakbym znała ich od lat. Bo każdy zamknięty człowiek gdzieœ musi szukać ujœcia swojej fantazji.

Pani film można odczytać jako opowieœć nie tylko o dwójce ludzi zamkniętych w korporacji, lecz również jako diagnozę społeczeństwa?

Interpretacje zawsze należš do widza. Ale myœlę, że szersze spojrzenie byłoby uzasadnione. Nasze życie zawsze w jakiejœ mierze zależy od tego, w jakim klimacie społecznym żyjemy. Od tego, czy na co dzień spotykamy się z otwartoœciš i tolerancjš czy z rozmaitymi naciskami i presjš ograniczajšcš naszš wolnoœć i narzucajšcš nam okreœlony sposób myœlenia.

Po Larisie Szepitko, Marcie Meszaros, Jasmili Zbanić i Claudii Llosie jest pani dopiero pištš kobietš, która w blisko 70-letniej historii Festiwalu Filmowego w Berlinie dostała Złotego NiedŸwiedzia.

Bardzo mnie cieszy, że ostatnio zaczęłyœmy się przebijać na ekran. Jednak obserwuję też pewne niepokojšce zjawisko. Przed laty, gdy studiowałam reżyserię w budapeszteńskiej szkole filmowej, byłam jedynš dziewczynš na roku. Ale pamiętam, że otaczał mnie szacunek kolegów. Nikt mnie nie wyœmiewał, nie zaczepiał. Niedawno zaczęłam w tej samej szkole wykładać. Weszłam do starych murów, gdzie nic się niemal nie zmieniło. Ale na zajęcia przyszło sporo studentek. To mnie bardzo ucieszyło. A potem niemal zamarłam. Bez przerwy słyszałam jakieœ obrzydliwe, seksistowskie uwagi kierowane do nich przez kolegów. Nie mogłam w to uwierzyć. Myœlałam: „Co się z nami stało? W jakim miejscu jesteœmy jako społeczeństwo?". I zrozumiałam: ja byłam wyjštkiem, nikomu w gruncie rzeczy nie zagrażałam. Te dziewczyny, które dziœ wchodzš do kina szerokš ławš, naruszajš porzšdek męskiego œwiata. Ale to przecież ważne, żebyœmy wnosiły do kina naszš wrażliwoœć i sposób widzenia œwiata.

Sylwetka

Ildiko Enyedi, węgierska reżyserka i scenarzystka

Urodziła się 15 listopada 1955 r. w Budapeszcie. Studiowała w węgierskiej Akademii Teatru i Filmu. Zadebiutowała w fabule „Moim wiekiem XX" o rozdzielonych, zaadaptowanych przez dwie różne rodziny bliŸniaczkach, które przypadkiem spotykajš się u progu XX wieku w Orient Expressie. Do dzisiaj nakręciła łšcznie osiem filmów. Ostatni z nich „Dusza i ciało" zdobył Złotego NiedŸwiedzia na festiwalu w Berlinie.

Program festiwalu Węgierska wiosna filmowa można znaleŸć tutaj.

Węgierska wiosna filmowa

W Warszawie, Wrocławiu i Krakowie 19–27 kwietnia odbędzie się Węgierska Wiosna Filmowa. W jej programie znalazło się kilka znaczšcych tytułów. Przede wszystkim oscarowy „Syn Szawła" Laszlo Nemesa – znakomity film o próbie zachowania człowieczeństwa w koszmarze obozu koncentracyjnego, o obronie własnej godnoœci w czasach totalitaryzmu. Przedpremierowo widzowie przeglšdu obejrzš „Duszę i ciało" Ildiko Enyedi – niedawnego zwycięzcę festiwalu w Berlinie.

Z kolei ubiegłoroczny zwycięzca festiwalu w Karlowych Warach „To nie sš najlepsze dni mojego życia" Szabolcsa Hajdu to wiwisekcja rodziny, ale też rzeczywistoœci w postkomunistycznym kraju. Podziałów, chwiejnej moralnoœci, rozczarowań, rozmijania się ludzi, którzy w pędzie do sukcesu i dobrobytu gubiš po drodze bliskoœć. Bardzo bolesny film. „Z czystym sercem" Attili Tilla – tegoroczny węgierski kandydat do Oscara – to sensacyjna komedia o dwóch niepełnosprawnych fizycznie chłopakach, którzy zaprzyjaŸniajš się z jeżdżšcym na wózku płatnym mordercš.

Za jeden z najciekawszych filmów ostatnich lat węgierscy krytycy uważajš współczesnš opowieœć o dorastaniu i społecznych presjach – „Po życiu" Viraga Zomboracza.

Poza fabułami widzowie przeglšdu będš mogli obejrzeć również bloki animacji i krótkich metraży, a także dwa węgierskie klasyki: „Miasto kotów" Beli Ternovszkyego oraz „Inne spojrzenie" Karoly Makka z Jadwigš Jankowskš-Cieœlak i Grażynš Szapołowskš w rolach głównych.

Przeglšd odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.

ródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL