„Fukushima, moja miłość", czyli kobiety na zakręcie

Dwa różne światy, ale ból i przyjaźń są takie same. „Fukushima, moja miłość" to film zrodzony z zauroczenia Japonią, ale uniwersalny. Od piątku na ekranach.

Aktualizacja: 01.02.2017 19:26 Publikacja: 01.02.2017 17:49

Foto: Aurora Films

Niemiecka reżyserka Doris Dorrie jest zafascynowana Japonią.

– W 1984 roku trafiłam z moim filmem na festiwal w Tokio – wspomina. – Od tego czasu jestem zakochana w tym kraju. Urzeka mnie grzeczna uważność Japończyków, ich otwartość i ciekawość obcych. Na Zachodzie stale się zastanawiamy: „Co jest dla mnie dobre?". W Japonii ludzie częściej przyjmują punkt widzenia drugiego człowieka.

– Zachwyca mnie również ich zamiłowanie do porządku i chęć upiększania świata. – kontynuuje reżyserka. – Oczywiście przez te wszystkie lata Japonia się zmieniła. Otworzyła na Europę, Amerykę. Choć myślę, że po tragedii w Fukushimie ten trend się odwraca, bo mieszkańcy Japonii nie chcą być pouczani i kontrolowani.

Doris Dorrie spędziła w tym kraju sporo czasu, była na stypendium w Kyoto, zrealizowała tam kilka krótkich filmów. A w 2008 roku nakręciła „Hanami – Kwiat wiśni" –opowieść o starych ludziach, którzy przeżyli ze sobą kilkadziesiąt lat. Prowadzili skromne, uporządkowane życie, wychowali troje dzieci.

Dopiero po śmierci mąż odkrywa, ile dla niego znaczyła. A że Trudi zawsze kochała wschodni taniec, wdowiec pojedzie do Japonii śladem jej marzeń. Tam spotka dziewczynę, która straciła matkę i teraz wierzy, że komunikuje się z nią poprzez sztukę. Tych dwoje ludzi, których dzieli wszystko – wiek, język, doświadczenie, kultura, tradycja – połączy przyjaźń. Dwie samotne, opuszczone dusze tęsknią za tymi, których już nie ma. I noszą ich w sobie.

W „Fukushimie" Dorrie powtarza podobny schemat. Tym razem do Japonii wybiera się młoda dziewczyna. Jest na zakręcie życiowym, tuż przed ślubem zdradziła narzeczonego z jego przyjacielem. Ślub się nie odbył, ona uciekła na kraniec świata. Do Japonii, do Fukushimy. Chce tam, w przebraniu klauna, przywracać uśmiech starym ludziom, którzy po wybuchu elektrowni jądrowej stracili wszystko. Rodziny, domy tworzone przez całe życie. Są sami, wszyscy młodzi z tego regionu wyjechali.

Ale właśnie tu, w Fukushimie, wśród gruzowisk, z aparatem do mierzenia napromieniowania w ręce, wśród zdesperowanych ludzi, młoda Niemka szuka sensu życia. I zaczyna go odnajdywać dzięki niełatwej przyjaźni ze starą gejszą. Z kobietą, która jednego dnia zabiera z przytułku tylko kilka swoich niezbędnych rzeczy i wraca do opuszczonego, zrujnowanego, ale własnego domu.

Dorrie gra na bardzo delikatnych uczuciach, ale w żadnym momencie nie przekracza granicy sentymentalizmu. Nie bez powodu zresztą film jest czarno-biały – ten świat po tragedii nie ma kolorów. „Pierwszy raz od dawna uśmiechnąłem się" – mówi stary Japończyk.

Stara gejsza patrzy na młodą Niemkę z dystansu: nie nadawałaby się na jej uczennicę, jest za duża, niezgrabna, z trudem uczy się sztuki parzenia herbaty. Ale w końcu obie te kobiety, tak bardzo różne, wychowane w innej tradycji i żyjące w kompletnie innych światach, dużo sobie nawzajem dadzą. Wleją w siebie nadzieję. Bo ból i rozpacz wszędzie są podobne, przyjaźń i zwyczajna ludzka serdeczność również.

Doris Dorrie zresztą nie ukrywa, że jej ostatnie filmy są bardzo osobiste. Ona sama długo starała się uporać z rozpaczą po śmierci męża, a także rozliczyć z własnego stosunku do rodziców. Echa tych przeżyć znalazły się w jej japońskich obrazach. Może także dlatego, choć egzotyczne, są bardzo prawdziwe i uniwersalne.

Niemiecka reżyserka Doris Dorrie jest zafascynowana Japonią.

– W 1984 roku trafiłam z moim filmem na festiwal w Tokio – wspomina. – Od tego czasu jestem zakochana w tym kraju. Urzeka mnie grzeczna uważność Japończyków, ich otwartość i ciekawość obcych. Na Zachodzie stale się zastanawiamy: „Co jest dla mnie dobre?". W Japonii ludzie częściej przyjmują punkt widzenia drugiego człowieka.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Rekomendacje filmowe na weekend: Kino oparte na faktach
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Film
„Back To Black” wybiela mrok życia Amy Winehouse
Film
Rosja prześladuje jak za Stalina, a Moskwa płonie w „Mistrzu i Małgorzacie”
Film
17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia