Barbara Hollender poleca nowości na DVD

Terroryzm. Dzisiaj temat z pierwszych stron gazet. Gwałt i strach, które wdarły się do codziennego życia, także zasobnych i teoretycznie spokojnych społeczeństw. Na płytach wyszły właśnie dwa filmy, których twórcy się z tym problemem mierzą. Fatih Akin w „W ułamku sekundy” subtelnie opowiada o tych, którzy muszą uporać się z traumą po tragicznej śmierci bliskich, Clint Eastwood, jak to Clint Eastwood, wracając do autentycznego wydarzenia pokazuje bohaterstwo tych, którzy stają w obronie życia.

Publikacja: 15.07.2018 15:00

Barbara Hollender poleca nowości na DVD

Foto: materiały prasowe

W ułamku sekundy, reż. Fatih Akin

Wyd. Gutek Film

W niespokojnym czasie, wśród odradzających się ruchów nazistowskich i opanowującego świat nacjonalizmu, wśród narastającego terroryzmu i niechęci do obcych, Fatih Akin opowiada o największej tragedii, jaka może się człowiekowi przytrafić.

„W ułamku sekundy” zaczyna się od sceny ślubu. Radosnego, pełnego szczęścia. To ślub Niemki i chłopaka tureckiego pochodzenia. Nuri ma za sobą trudny okres dilerstwa, ale dla Katji i rodziny staje się innym człowiekiem. Po kilku latach prowadzi biuro podróży. Katja podrzuca mu do pracy kilkuletniego synka, bo umówiła się z przyjaciółką. Już nigdy ich nie zobaczy. Pod biurem wybucha bomba. Jej mąż i syn giną, rozszarpani na kawałki. Policja nie może jej nawet pokazać zwłok, identyfikację potwierdzają badania DNA.

Zamach został przygotowany przez dwójkę neonazistów. Niemiecki sędzia jest przekonany o winie oskarżonych, jednak obowiązuje go zasada domniemania niewinności. Tymczasem niepodważalnych dowodów nie ma, a organizacja nazistowska zapewnia zamachowcom fałszywe alibi. Katja już nie wierzy w oficjalnie wymierzoną sprawiedliwość.

Fatih Akin i grająca główną rolę Diana Kruger znakomicie szkicują portert kobiety, która w jednej chwili traci wszystko, co było dla niej najważniejsze. Nie potrafi wrócić do normalnego życia. Są w tym filmie: cierpienie, odrętwienie, miłość, rozpacz, potem rodzący się gniew. I diagnoza społeczeństwa, w którym niechęć do innych, obcych, niesie śmierć. Przede wszystkim zaś Akin pokazuje na terroryzm nie poprzez stróżów prawa, nie poprzez ofiary, ale poprzez rodziny zabitych. Tych, którzy zostają i muszą żyć dalej, szukając odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego?” Naprawdę mocne kino, pełne niepokojów współczesności.


15.17 do Paryża, reż. Clint Eastwood

Wyd. Galapagos

21 sierpnia 2015 roku w mediach całego świata pojawiła się informacja: we Francji trzech młodych Amerykanów udaremniło atak terrorystyczny na pociąg. Anthony Sadler , Aleksander Reed Skarlator - żołnierz, który właśnie wrócił z Afganistanu i Spencer Stone - kapral sił powietrznych USA przyjaźnili się. Wtedy podróżowali po Europie. W Brukseli do ich pociągu, którym podróżowało do Paryża około 500 osób, wsiadł młody chłopak, Ayoub El-Khazzani. W bagażu miał nóż, pistolet i Kałasznikowa. To miała być masakra bezbronnych, zamkniętych w żelaznych wagonach pasażerów, którzy nie mieli dokąd uciekać. Marokańczyk zranił trzy osoby, w tym jedną ciężko. Do większej tragedii nie doszło dzięki trzem Amerykanom. Sadler, Skarlator i Stone napisali potem książkę, która ukazała się pod tytułem „15:17 do Paryża: Prawdziwa historia terrorysty, pociągu i trzech amerykańskich herosów”. Clint Eastwood zrobił na jej podstawie film. Opowiedział historię trzech przyjaciół, niczego nie ubarwiając. A najciekawsze w filmie jest chyba to, że nie zaangażował do głównych ról profesjonalnych aktorów, lecz autentycznych bohaterów tamtych wydarzeń.

W ułamku sekundy, reż. Fatih Akin

Wyd. Gutek Film

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Nie żyje aktor Bernard Hill. Miał 79 lat
Film
Mastercard OFF CAMERA: Kobiety wygrywają
Film
#DZIEŃ 8 i zapowiedź #DNIA 9: Rozmowy o tym, co ważne
Film
Sztuka polityczna. Pokaz specjalny „Dyrygenta” Andrzeja Wajdy
Film
Rekomendacje filmowe: Komedia z Ryanem Goslingiem lub dramat o samobójstwie nastolatka