Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

"Bliskość": Tragedia przypomni o więzach

materiały
Mroczny i surowy film Kantemira Bałagowa „Bliskoœć” od pištku na ekranach.

Reżyser urodził się i wychował w rosyjskim Nalczyku, na północnym Kaukazie. I tam, w surowym œwiecie, gdzie próbujš ze sobš współistnieć społecznoœci Rosjan, Kabardyjczyków i Żydów i gdzie na co dzień czuje się niebezpieczeństwa terroryzmu, 26-letni dziœ reżyser zrealizował swój fabularny debiut.

Akcja „Bliskoœci” toczy się pod koniec lat 90. Żydowska rodzina z dwojgiem podrastajšcych dzieci. Chłopak właœnie zaręczył się. Razem z narzeczonš pojechali zabawić się w mieœcie. I nie wrócili. Zostali porwani, a porywacze żšdajš okupu. Pienišdze zebrane przez wspólnotę starczš tylko na wykupienie dziewczyny. Bliscy chłopaka muszš sobie radzić sami. Suma, którš muszš uzbierać przerasta ich możliwoœci. Ich œwiat się wali. Ojciec jest w stanie sprzedać warsztat, z którego rodzina się utrzymuje. Ale jest jeszcze siostra. Dziewczyna zakochana w Kabardyjczyku, próbujšca wyzwolić się z praw społecznoœci żydowskiej. I jest jej życie, o które chce walczyć.

Bałagow zrobił film surowy, utrzymany w ciemnych barwach. Pokazał œwiat, w czasie wojny czeczeńskiej wstrzšsany aktami terroryzmu, gdzie w obliczu tragedii nie można liczyć żadnš na pomoc państwa. Œwiat bezprawia i przemocy, w którym dzieci oglšdajš zapisy egzekucji, a potrzebujšcy człowiek zostaje zdany tylko na siebie. Pokazał rozpadajšcš się wspólnotę. I rodzinę wiernš tradycji, wobec której młody człowiek się buntuje. Tragedia może tu ludziom przypomnieć czym jest bliskoœć. Ale też obnaża prawdę o samotnoœci i obcoœci  ludzi, którzy sš zmuszeni, by od nowa szukać swojego miejsca. Ciekawy film, a nazwisko Bałagowa trzeba zapamiętać.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL