Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Komedia "Śmierć Stalina" zakazana w Rosji. "Obrzydliwa"

Jason Isaacs jako Gieorgij Żukow
BBC
Brytyjska komedia "Œmierć Stalina" nie zostanie pokazana w Rosji. Obraża naród rosyjski i jest obrzydliwy - twierdzš rosyjscy decydenci.

Komedia w reżyserii Armando Iannucciego "Œmierć Stalina" to zdaniem urzędników paszkwil obrażajšcy rosyjski naród. Dlatego z kin film wycofano, mimo wczeœniejszej zgody na jego dystrybucję.

Akcja "Œmierci Stalina" toczy się tuż po œmierci radzieckiego tyrana i w satyryczny sposób opowiada o walce o władzę, która toczy się w kręgu jego współpracowników.

Film pokazano wysokim urzędnikom Kremla w poniedziałek na zamkniętym seansie.

Mimo że akcja filmu niewiele ma wspólnego z rzeczywistymi wydarzeniami historycznymi, rosyjscy oficjele uznali, że jest przede wszystkim kpinš z Rosjan.

- Nigdy nie widziałam czegoœ równie obrzydliwego - mówiła po seansie Jelena Drapeko, wiceprzewodniczšca Dumy, znana niegdyœ z roli Lizy Briczkiny w słynnym filmie Stanisława Rostockiego z 1972 roku "Tak tu cicho o zmierzchu", nominowanym do Oscara w kategorii  najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jednš z osób, która skarżyła się na wydŸwięk filmu, była córka marszałka Gieorgija Żukowa, jednego z głównych dowódców armii radzieckiej podczas II wojny œwiatowej, którego postać niezbyt pochlebnie przedstawiono w filmie.

Córka Żukowa żaliła się, że film w niekorzystnym œwietle przedstawia obywateli Zwišzku Sowieckiego, którzy walczyli z nazistami. Swoje pretensje skierowała do ministra kultury Władimira Medińskiego, który relacjonował póŸniej, ze szczególnie dotknięci czujš się starsi ludzie, często ofiary stalinizmu.

Ostatecznie zezwolenie na dystrybucję "Œmierci Stalina" zostało cofnięte i film nie może być pokazywany w kinach na terenie całej Rosji.

Jak tłumaczył na antenie TVN24 krytyk filmowy Wiesław Kot, główny problem polega na tym, że Rosjanie bez większych problemów znieœliby pokazywanie Stalina jako kata, tyrana i satrapy, ale nie sš w stanie zgodzić się na pokazywanie go "w gaciach" i oœmieszanie.

ródło: BBC

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL