Każdy z odcinków skupia się wokół jednego tematu przewodniego: wolności, pokoju, miłości, podziałów społecznych, władzy, buntu.

Podróż wiodła przez różne kraje i kultury, a jej przewodnikiem był Morgan Freeman. Dotarł także i do odległych regionów Afryki i Ameryki Centralnej. 

Podczas swojej drogi Freeman rozmawiał z trzema prezydentami i dwoma laureatami Pokojowej Nagrody Nobla, ale także i z działaczami społecznymi, więźniami i zwykłymi ludźmi. Wśród nich m.in.: Albert Woodfox – więzień, który osadzony w izolatce przebywał w odosobnieniu przez ponad 43 lata; Paul Kagame – prezydent Rwandy, który zaprowadził w kraju pokój po wojnie domowej; Megan Phelps-Roper – była członkini Kościoła Baptystycznego Westboro – budzącej kontrowersje fundamentalistycznej organizacji chrześcijańskiej oraz Joshua Coombes – fryzjer z Londynu, który rozpoczął światowy ruch społeczny #DoSomethingForNothing. Jego celem jest angażowanie ludzi, by dbali o codzienne gesty wzajemnej uprzejmości. W ramach ruchu, Joshua oferuje bezdomnym swoje usługi, by na nowo przywrócić im godność.

W pierwszym odcinku – „Władza” m.in. rozmowa z 42. prezydentem Stanów Zjednoczonych – Billem Clintonem, który opowie m.in. o najtrudniejszych decyzjach podjętych w czasie swojej prezydentury. 

Tematem kolejnego odcinka będzie „Bunt”, o którego istocie opowiadać będą buntownicy, których łączy odwaga i pragnienie, by zmieniać świat. Wśród nich Patrisse Cullors, współzałożycielka ruchu „Black Lives Matter”, której działalność rozpoczęła się od internetowego hasztagu #BlackLivesMatter. W ciągu kilku lat swoim zasięgiem objął cały świat i spowodował dyskusję o działaniu sił porządkowych. Jeszcze później odcinek „Siła miłości”.Premiera pierwszego odcinka sześcioodcinkowej serii dokumentalnej „Opowieść o człowieczeństwie” w niedzielę 14 stycznia o 21 na kanale National Geographic, kolejne odcinki w kolejne niedziele.