Pochodząca z rodziny żydowskich emigrantów (ojciec pracował jako sprzedawca, matka była sekretarką), urodzona w Nowym Jorku w 1924 roku, miała sześć lat, gdy przeżywała rozwód rodziców i rozpad swojej rodziny. Szybko musiała się nauczyć, że zaspokojenie potrzeb materialnych nie przychodzi samo. Po ukończeniu szkoły średniej zaczęła studia w American Academy of Dramatic Arts na Manhattanie. By pomagać matce dorabiała jako bileterka w teatrze – nie spodziewała się zapewne, że zostanie uznana najpiękniejszą bileterką Broadwayu. W rzeczywistości zostać zauważonym wśród setek młodych aspirujących ludzi znaczy tyle, co dostać szansę. I tak było – w 1943 roku trafiła na okładkę „Harper s Bazaar”.

Miała 19 lat, gdy w 1944 roku zadebiutowała na planie filmowym rolą w „Mieć i nie mieć” według powieści Hemingwaya. I to był od razu strzał w 10. – stała się gwiazdą. Wtedy właśnie poznała i pokochała Humphreya Bogarta, wówczas żonatego gwiazdora. Dał się uwieść zielonookiej nastolatce o specyficznym niskim głosie i zostawił dla niej żonę. Pobrali się, choć był od niej starszy o 25 lat – przez 12 kolejnych lat tworzyli dobraną parę – nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Po śmierci Bogarta, próbowała jeszcze układać sobie życie z różnymi mężczyznami, ale bez większego powodzenia… Zmarła w 2014 roku.

W historii kina zapisała się rolami w takich filmach jak: "Jak poślubić milionera" (1953), "Żona modna" (1957), "Morderstwo w Orient Expressie" (1974), "Rewolwerowiec" (1976), "Pret-a-Porter" (1994), "Manderlay" (2005).

Film przypomina barwny życiorys aktorki począwszy od jej pierwszych doświadczeń w showbiznesie, kiedy pracowała jako modelka, poprzez burzliwy i głośny romans z Humphreyem Bogartem, aż do światowej sławy. 

Premiera francuskiego dokumentu „Lauren Bacall – bogini wśród ludzi” zrealizowany przez  Pierre-Henry Salfati w sobotę 16 grudnia o 22 w Planete.