Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Jak etiopska muzyka zdobywała świat

materiały
Ojczyznš jazzu jest Ameryka, ale był też i czas, gdy ten gatunek muzyki miewał się œwietnie w Etiopii.

W 1969 rok Addis Abeba, stolica Etiopii, była nowoczesnym kwitnšcym miastem, którego nie dzieliła zbyt wielka odległoœć cywilizacyjna od innych stolic. Ludzie lubili się tam bawić, a radosne życie nocne należało do chętnie celebrowanego obyczaju. Cesarz Haile Selassie nie miał nic przeciwko temu, by jego poddani radowali się życiem. Z Amerykańskiej Bazy Wojskowej dochodziły dŸwięki wcišgajšcej muzyki Presleya, która zaczęła inspirować miejscowych artystów. Właœciciel pierwszego i jedynego sklepu muzycznego w Addis Adebie zaczšł sprowadzać płyty, które były bardzo chętnie kupowane i zorientował się, że nie ma w ofercie tych z etiopskš muzykš. Widzowie filmu dowiedzš się w jaki nieoczywisty sposób w Etiopii pojawiły się pierwsze płyty z rodzimš muzykš ethio-jazzowš – będšcš połšczeniem rocka, funku i jazzu z charakterystycznš etiopskš harmoniš i gardłowym œpiewem. Idylla skończyła się, gdy w 1974 roku cesarz został obalony, a muzycy zostali zmuszeni do porzucenia swojej pasji albo œpiewania wyłšcznie o rewolucji. Najbardziej zdeterminowanym pozostawała ucieczki z kraju.

 

Etiopski producent na amerykańskiej emigracji, prowadzšcy z sukcesami kluby, postanowił sprowadzić 10-osobowy popularny etiopski zespół, co – z powodu ograniczeń politycznych - było praktycznie niemożliwe. Jemu jednak się ta sztuka udała, choć zabiegi trwały aż dwa lata.

Jednak ani pierwszy występ, ani kolejne nie okazały się spodziewanym sukcesem. Częœć zespołu wróciła do Etiopii, częœć została. Musieli znaleŸć pracę, żeby móc żyć. Granie było realizacjš pasji po godzinach… 

Od zapomnienia ethio-jazz ocalił francuski producent muzyczny Francis Falceto, któremu w latach 80. przez przypadek wpadła w ręce płyta z nagraniami etiopskich muzyków. Wyjechał do Etiopii, by ich poznać. Przez tydzień tropił wykonawcę z płyty i znalazł, by zaprosić go do Francji. Po drodze pokonał mnóstwo urzędowych trudnoœci i rozstał się z długoletniš partnerkš, która nie była w stanie znosić jego obsesji na punkcie etiopskiej muzy… 

W 1997 roku, po kilkunastu latach niestrudzonej pracy, wydał on pierwszy album z monumentalnej serii Ethiopiques, która uznana została za jedno z największych muzycznych wydarzeń dekady. Zaœpiewał na niej Girma Beyene, który po kilkudziesięciu latach powrócił do pasji sprzed lat.

Wielowštkowa, zajmujšca opowieœć.

Premiera dokumentu „Ethiopiques: Muzyka duszy” w reżyserii Macieja Bochniaka w pištek 3 grudnia w HBO 2.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL