Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Barbara Hollender poleca Mikołajkowe nowości na DVD

materiały
Zbliżajš się Mikołajki, więc dzisiaj coœ dla dzieci: małych, trochę większych, jeszcze większych i całkiem dużych.

Dla najmłodszych zestaw animacji wydanych przez firmę Kino Œwiat. Uroczy i zabawny film „Rock Dog. Pies ma głos” o pewnym mastifie tybetańskim o imieniu Bono, który kocha rock’n’drolla i rusza do wielkiego miasta, by spełniać swoje marzenia i zostać gwiazdš rocka. W œlad za nim cišgnie gang wilków. Reżyserem filmu jest Ash Branon, który współpracował przy realizacji „Toy Story 2”. Co ważne, film jest dubbingowany, a postaciom swoich głosów użyczyli œwietni aktorzy z Marcinem Dorocińskim na czele, a muzycznie film wsparli Tomson i Baron z zespołu Afromental. 

 

Na dubbing (w wykonaniu Małgorzaty Kożuchowskiej, Tomasza Karolaka, Piotra Gšsowskiego czy Magdaleny Boczarskiej) mogš liczyć również widzowie filmu „Rico, prawie bocian”. Głównym bohaterem jest tu wróbelek, który – jak zdradza tytuł – wierzy, że jest bocianem. I wbrew naturze w œlad za przybranymi rodzicami postanawia dolecieć do samego serca Afryki. Pomagajš mu przyjaciele – ekscentryczna sowa Olga i papuga Kiki marzšca o karierze gwiazdy disco. Oba te obrazy przypominajš małym widzom, że warto marzyć i że marzenia czasem się spełniajš. 

Trochę starsze dzieci mogš sięgnšć po płytę z aktorskim, familijnym filmem „Moje wakacje z Rudym” Kriva Stenderssa. To drugi film z tytułowym psiskiem o czerwonawej sierœci. Pierwszy „Przygody z Rudym” sš już na płytach, teraz dołšcza do nich sequel. Jedenastoletni Mick zostaje wysłany na farmę dziadka w regionie Pilbara w Zachodniej Australii. Dalej jest tak, jak często bywa w familijnym kinie. Mick spodziewa się, że czeka go nuda, ale wszystko zmienia się, gdy pojawia się Rudy. Przygarnięty przez chłopca rezolutny zwierzak z miejsca staje się jego nieodłšcznym towarzyszem, przyjacielem na dobre i na złe.

Dla jeszcze starszych dzieci firma Galapagos wydała na płycie „Za niebieskimi drzwiami”. Film Mariusza Paleja z sukcesem przeszedł przez ekrany kin. Zaczyna się mocno, bo od wypadku samochodowego, po którym matka głównego bohatera, dwunastoletniego Łukasza, zapada w œpišczkę. A potem jest wszystko, co powinno być w bajce. Wielka miłoœć matki i syna. Zła czarownica – bezdzietna ciotka, wstrętna jędza, której serce mięknie coraz bardziej. Pochwała przyjaŸni. Dziecięca solidarnoœć w walce ze złem. Prawo do innoœci. Ale sš też samotnoœć dziecka, tęsknota za nieobecnym ojcem, rozpacz. A przede wszystkim fantazja. Bo dziecko, które nie daje sobie rady z życiem, szuka ratunku w wyobraŸni. Za niebieskimi drzwiami, gdzie może być pięknie, ciekawie, niebezpiecznie, gdzie można przeżyć przygodę życia. Jest wreszcie niespodziewany zwrot akcji na końcu. 

Paleja przeniósł na ekran powieœć Mariusza Szczygielskiego, która przed kilkoma laty zdobyła nagrodę Dużego Donga przyznawanš ksišżkom dla dzieci. Film ze œwietnymi aktorami, m.in. Ewš Błaszczyk, Michałem Żebrowskim, Teresš Lipowskš. Na płycie znalazła się wersja reżyserska, o 10 minut dłuższa od tej, która trafiła od kin. 

I wreszcie zaproponowana przez Galapagos bajka dla całkiem dużych dzieci: „Piraci z Karaibów. Zemsta Salazara”. Tego filmu nie trzeba specjalnie rekomendować wielbicielom serii. Cykl opowieœci o piratach z Karaibów ma już blisko piętnaœcie lat. Tak jest: pierwszy film z Johnem Deppem trafił na ekrany w 2003 roku. „Zemsta Salazara” jest już odcinkiem numer 5. Przez ten czas „piraci” stali się niemal kultowi, powstały gry komputerowe, których sš bohaterami i nawet firma Lego wykorzystała ich w swoich klockach. Tym razem Jack Sparrow musi znaleŸć legendarny Trójzšb Posejdona, żeby wreszcie zdjšć z siebie klštwę. I stoczyć walkę z upiornymi marynarzami dowodzonymi przez kapitana Salazara, który kiedyœ poprzysišgł zemstę na piratach. Jak zwykle state wštki i starzy bohaterowie splatajš się tu z nowymi. Pojawia się dwójka młodych: Henryk Turner i Carina Smyth. Film zebrał krańcowe recenzje. Dla jednych stał się godnym przedłużeniem kultowej serii ze œwietnym Javierem Bardemem w roli Salazara, innych znużył slabym scenariuszem, w którym niewiele się dzieje, a przede wszystkim rozczarował postawš Johnny’ego Deppa, któremu już wyraŸnie pirata grać się nie chce. Ale biznes się kręci, oceaniczna przygoda przycišga, a legenda trwa.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL