Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Magia brylantów od Cartiera

materiały
Marka, która liczy ponad 160 lat. Jej stałym klientem był brytyjski król Edward VII. Cartier i dziœ jest luksusem.

Historia słynnej paryskiej firmy zaczęła się od Louisa-Francoisa Cartiera, który majšc 28 lat, po odbyciu stażu u renomowanego zegarmistrza Picarda, przejšł w 1847 roku pracownię i otworzył własne atelier. Zachętš dla klientów był zapewne też szyld zachęcajšcy do zamówień stwierdzeniem, że właœciciel oferuje: „wyrób biżuterii, fantazyjnych ozdób, akcesoriów mody i nowoœci”. Jednak dopiero kilkadziesišt lat póŸniej trzecie pokolenie czyli Louis Cartier sprawił, że marka Cartier stała się potęgš. Inspirowały go XVII i XVIII-wieczne wzory, zachęcał projektantów do twórczego przetwarzania architektonicznych detali Paryża.

Unikatowe cacka chciały mieć nie tylko arystokratki, ale także aspirujšce bogaczki oraz kurtyzany. Zachcianki tych ostatnich potrafiły zrujnować właœcicieli najpotężniejszych fortun. Żony nie były tak rozpieszczane jak kochanki… Jedna ze słynnych paryskich kokot, La Bella Otero, zamówiła u Cartiera imponujšcy naszyjnik wzorowany na klejnocie Marii Antoniny. Równoczeœnie firma Cartier cieszyła się sławš oficjalnego dostawcy biżuterii na dwudziestu czterech europejskich dworach.

Potem niebanalnš biżuterię Cartiera nosiły m.in. Marylin Monroe, Elizabeth Taylor, a teraz i brytyjska księżna Kate.

Cartier słynie z klasycznych wyrobów, pięknych projektów i wykorzystywania innowacji technologicznych – poszczególne egzemplarze powstajš nieraz wiele miesięcy, bowiem wszystkie prace wykonuje się ręcznie i nie korzysta z pomocy komputerów. Najpierw jest marzenie, potem rysunki, dalej – jubilerzy rzeŸbiš w wosku, i wreszcie przychodzi pora na odlew….

Naszyjnik – wšż z rajskiego ogrodu, który został złożony z dwóch tysięcy brylantów – powstawał dwa lata. Właœnie ci jubilerzy jako pierwsi wykorzystali platynę, która pozwoliła na bardzo subtelne oprawy i bardziej wymyœlnš biżuterię projektowanš w tzw. stylu girlandowym. Tu także powstał w 1853 roku pierwszy zegarek na rękę.

Widzowie francuskiego dokumentu „Cartier. Małe czerwone pudełeczko” zobaczš nie tylko imponujšce archiwum firmy, ale także podziwiać będš mogli cennš biżuterię.

Premiera filmu w poniedziałek 23 paŸdziernika o godz. 20.20 w TVP Kultura.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL