Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Aktorka, która była agentkš aktorek

materiały
W filmach zaczęła występować jeszcze jako dziecko. Kiedy była nastolatkš zagrała w pierwszej polskiej telenoweli. Bohaterkš najbliższej „Niedzieli z…” jest Jowita Budnik. Poczštek o 17.15 w TVP Kultura.

- Trafiłam na ekran przypadkiem – wspomina Jowita Budnik swoje pierwsze kroki aktorskie stawiane w znanym ognisku teatralnym Machulskich w Warszawie, do którego przychodzili reżyserzy w poszukiwaniu dziecięcych aktorów do filmów.

Przyznaje też, że już od żłobka grywała w dziecięcych przedstawieniach główne role, bo – nie wstydziła się w przeciwieństwie do większoœci dzieci.

W filmie zadebiutowała majšc 12 lat w 1985 roku w „Kochankach mojej mamy” w reżyserii Radosława Piwowarskiego.

- Była niesamowicie sprawna zawodowo – punktualna, przygotowana, gotowa na wszelkie zmiany, a w trakcie kręcenia serialu robiła przecież maturę – wylicza atuty bohaterki programu Sławomira Łozińska, z którš spotkały się na planie telenoweli „W labiryncie”.

Budnik ujawnia, że jej niesforna bohaterka, była i tak bardzo uporzšdkowana, gdy jš porównać z jej własnym ówczesnym prywatnym życiem pełnym zabaw i przygód. A popularnoœć jš męczyła bardziej niż cieszyła. Do szkoły teatralnej nie zdawała, bo nie chciała niszczyć sobie przyjemnoœci grania. Zaczęła pracować w agencji aktorskiej Jerzego Gudejki.

- Była agentkš wielu wybitnych aktorek, ale żadna nie miała tyle nagród co Jowita – œmieje się Jerzy Gudejko.

Potem Krzysztof Krauze zaproponował jej rolę, co było dla niej zaskoczeniem, bo jedynie partnerowała w zdjęciach próbnych aktorowi ze swojej agencji. Kolejne spotkania z tym reżyserem owocowały kolejnymi wyróżnieniami – tak było m.in. w przypadku „Placu Zbawiciela” i „Papuszy”.

Ostatnio zagrała w zarejestrowanym dla TVP Kultura monodramie „Rachela” Auerbach w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej i ostatnim filmie Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze „Ptaki œpiewajš w Kigali”.

Goœćmi Jowity Budnik sš także: Piotr Domalewski, Łukasz Maciejewski i Antoni Pawlicki.

Uzupełnieniem „Niedzieli z …” będzie zrealizowany w 2000 roku film dedykowany życiu i twórczoœci najsłynniejszej romskiej poetki - „Papusza”. Poczštek o 18.10 w TVP Kultura.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL