Film

Nagrody 42. festiwalu filmowego w Gdyni przyznane

Złote Lwy dla debiutanta Piotra Domalewskiego! Jury obradujące w tym roku pod przewodnictwem Jerzego Antczaka nagrodziło go za „Cichą noc” - bolesną wiwisekcję polskiej rodziny z drugiej dekady XXI wieku. Po ubiegłorocznym zwycięzcy Janie Matuszyńskim, najwyższe trofeum gdyńskiego festiwalu zdobył kolejny debiutant. „Cicha noc” powstała w Studiu Munka we współpracy z Canal Plus.

Ale doświadczeni twórcy też nie składają broni. Pokazują filmy ważne i mądre. „Pokot”, który został dobrze przyjęty na festiwalu w Berlinie i jest polskim kandydatem do Oscarowej rywalizacji przyniósł nagrodę reżyserską Agnieszce Holland i Kasi Adamik. Ich film dostał też wyróżnienie za charakteryzację.

Swoją Specjalną Nagrodą jury pod przewodnictwem Jerzego Antczaka uhonorowało „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Nagrodę za montaż tego filmu odebrała Katarzyna Leśniak. Dwie znakomite aktorki Jowita Budnik i Eliane Umuhire, grające w tym filmie uciekinierki z rzezi w Rwandzie dostały wspólnie nagrodę za najlepsze pierwszoplanowe role kobiece.

Nagrodom aktorskim zawsze towarzyszy dużo emocji. W tym roku rywalizacja była bardzo ostra, bo w dobrych filmach pojawiło się wiele świetnych kreacji. Wśród panów jurorzy postanowili szczególnie wyróżnić Dawida Ogrodnika, który zagrał główną rolę w „Cichej nocy”.

Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą powędrowała do Magdaleny Popławskiej, która w „Ataku paniki” Pawła Maślony zagrała autorkę kryminałów, która zbyt późno zdaje sobie sprawę, że po drodze zgubiła miłość. Wśród panów wyróżniono Łukasza Simlata za kreację w filmie Kasi Adamik „Amok”. Najlepszą aktorką-debiutantką jest zdaniem jurorów Kamila Kamińska, którą w filmie „Najlepszy” obsadził reżyser Łukasz Palkowski.

„Najlepszy” - film oparty na autentycznych losach Jerzego Górskiego, który przezwyciężył ciężkie uzależnienie od narkotyków i został mistrzem świata w podwójnym triathlonie – dostał nagrodę publiczności. Wyróżnienie jury odebrał też twórca scenografii w tym filmie Marek Warszewski.

Dwie nagrody – za zdjęcia dla Lennerta Hillege i dźwięk dla Jan Schermera, Macieja Pawłowskiego i Mirosław Makowskiego – przypadły filmowi „Między słowami” Urszuli Antoniak.

Nagrodę za kostiumy odebrała Agacie Culak za film „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego.

Za najlepszą muzykę jurorzy znali ścieżkę dźwiękową filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem” skomponowaną przez Sandro Di Stefano.

Warto dodać, że dzień przed finałową galą podczas tzw. Małej Gali „Cicha noc” otrzymała aż pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagrodę „Don Kichot” Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych dla najlepszego filmu Konkursu Głównego oraz „Kryształową Gwiazdę” magazynu „ELLE”za najlepszy debiut .

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL