Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Polak, który odbudował szkołę w Nepalu

Fotolia
Sš tacy, którzy potrafiš zostawić uporzšdkowane życie, kiedy dostrzegajš ludzi potrzebujšcych pomocy. Często staje się to sensem ich życia.

Do Nepalu, jednego z najbardziej egzotycznych, położonego w sercu Himalajów, ale zarazem najbiedniejszych zakštków globu, wyruszył Maciej Pastwa. Udał się tam nie po to, by podziwiać uroki niezwykłego miejsca, lecz by nieœć pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi, które miało tam miejsce dwa lata temu i spowodowało zniszczenia na wielkš skalę.

Ostatni kataklizm o tej sile wystšpił w tym regionie w 1934 roku. W małej wiosce, w której żywioł zmiótł z powierzchni ziemi szkołę dla 300 uczniów – Pastwa postanowił jš odbudować. Zbiórkę pieniędzy rozpoczšł w Polsce. Sprzedał swoje mieszkanie, jego przyjaciółka zrezygnowała z doktoratu, by pomagać w nepalskiej wiosce. Widzšc takie zaangażowanie – zaczęli przyłšczać się także inni. W rezultacie Maciej Pastwa zebrał potrzebne 400 tysięcy złotych na odbudowę szkoły.

Bohater filmu kilka lat wczeœniej pomagał w czasie suszy w Sudanie w budowie studni. Nepal jest 91. krajem, który odwiedził w swoim życiu. Lubi pomagać, a wiele ze swoich projektów sam finansuje, podobnie jak swoje długie pobyty zagraniczne.  – Podróżnik – społecznik – mówiš o nim jego znajomi.

W filmie zrealizowanym przez Dominikę Baron – bohaterowie opowiadajš o warunkach bardzo skromnego życia w bieda-domku w Nepalu, z którego sš jednak zadowoleni. Żyjš jak tamtejsi mieszkańcy wioski, którzy nadal znajdujš się w bardzo trudnych warunkach życiowych. Nie jest jednak łatwo im pomagać, ponieważ ich praca i pomoc jest często destrukcyjna, a nie konstruktywna. W dodatku edukacja nie jest tam oczywista, a pierwszeństwo w dostępie do nauki majš chłopcy.

W następnych odcinkach oœmioodcinkowego polskiego serialu dokumentalnego „Dla siebie, dla œwiata” widzowie poznajš historie kolejnych ludzi, którzy podajš pomocnš dłoń ludziom na całym œwiecie. Wœród nich niosšcy pomoc  dzieciom w Kenii, budowniczowie studni w Tanzanii, opiekujšcy się sierotami ?w Ugandzie, wspierajšcy najuboższych w Rumunii.

Premiera serialu dokumentalnego „Dla siebie, dla œwiata” we wtorek 12 wrzeœnia o 21.40 w Canal+ Discovery.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL