Polak, który odbudował szkołę w Nepalu

aktualizacja: 12.09.2017, 10:17
Foto: Fotolia

Są tacy, którzy potrafią zostawić uporządkowane życie, kiedy dostrzegają ludzi potrzebujących pomocy. Często staje się to sensem ich życia.

REDAKCJA POLECA

Do Nepalu, jednego z najbardziej egzotycznych, położonego w sercu Himalajów, ale zarazem najbiedniejszych zakątków globu, wyruszył Maciej Pastwa. Udał się tam nie po to, by podziwiać uroki niezwykłego miejsca, lecz by nieść pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi, które miało tam miejsce dwa lata temu i spowodowało zniszczenia na wielką skalę.

Ostatni kataklizm o tej sile wystąpił w tym regionie w 1934 roku. W małej wiosce, w której żywioł zmiótł z powierzchni ziemi szkołę dla 300 uczniów – Pastwa postanowił ją odbudować. Zbiórkę pieniędzy rozpoczął w Polsce. Sprzedał swoje mieszkanie, jego przyjaciółka zrezygnowała z doktoratu, by pomagać w nepalskiej wiosce. Widząc takie zaangażowanie – zaczęli przyłączać się także inni. W rezultacie Maciej Pastwa zebrał potrzebne 400 tysięcy złotych na odbudowę szkoły.

Bohater filmu kilka lat wcześniej pomagał w czasie suszy w Sudanie w budowie studni. Nepal jest 91. krajem, który odwiedził w swoim życiu. Lubi pomagać, a wiele ze swoich projektów sam finansuje, podobnie jak swoje długie pobyty zagraniczne.  – Podróżnik – społecznik – mówią o nim jego znajomi.

W filmie zrealizowanym przez Dominikę Baron – bohaterowie opowiadają o warunkach bardzo skromnego życia w bieda-domku w Nepalu, z którego są jednak zadowoleni. Żyją jak tamtejsi mieszkańcy wioski, którzy nadal znajdują się w bardzo trudnych warunkach życiowych. Nie jest jednak łatwo im pomagać, ponieważ ich praca i pomoc jest często destrukcyjna, a nie konstruktywna. W dodatku edukacja nie jest tam oczywista, a pierwszeństwo w dostępie do nauki mają chłopcy.

W następnych odcinkach ośmioodcinkowego polskiego serialu dokumentalnego „Dla siebie, dla świata” widzowie poznają historie kolejnych ludzi, którzy podają pomocną dłoń ludziom na całym świecie. Wśród nich niosący pomoc  dzieciom w Kenii, budowniczowie studni w Tanzanii, opiekujący się sierotami ?w Ugandzie, wspierający najuboższych w Rumunii.

Premiera serialu dokumentalnego „Dla siebie, dla świata” we wtorek 12 września o 21.40 w Canal+ Discovery.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE