Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Czy mówić ludziom, że obcy sš na Ziemi

materiały prasowe
Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono – tak mogłoby brzmieć motto dokumentu „Wizyta” zrealizowanego przez Michaela Madsena.

Tym sprawdzianem ma być sygnał o zbliżajšcej się nieuchronnie wizycie pozaziemskiej cywilizacji. Scenariusz filmu przedstawia potencjalny scenariusz wydarzeń. W siedzibie OOSA, czyli Biurze Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami, nagle dzwoni telefon. Dyrektor generalna, astrofizyk Dr. Mazlan Othman, informuje, że obcy przybyli. OOSA mieœci się w Wiedniu i skupia uczonych będšcych przedstawicielami różnych dziedzin, którzy wypracowujš procedury kontaktów z obcymi cywilizacjami, gdyby te miały się znienacka u nas pojawić.

W trakcie przygotowań do realizacji „Wizyty” dokumentalista dotarł do materiałów CIA, posiadajšcej w swoich zasobach 72 przygotowane scenariusze na pojawienie się na Ziemi przedstawicieli pozaziemskiej cywilizacji. Tylko trzy z nich zakładały, że to epokowe wydarzenie przebiegnie w atmosferze wzajemnej pokojowej ciekawoœci… Oprócz wysiłków naukowców próbujšcych sobie poradzić z tš hipotetycznš sytuacjš, jedno z ważnych pytań brzmi także: czy podać do publicznej wiadomoœci, że obcy wylšdowali, czy też zataić ten fakt przed ludŸmi czekajšc na rozwój zdarzeń? – wszak bardziej można się spodziewać wybuchu paniki niż entuzjazmu…

– Im dłużej trwa niepewnoœć, tym bardziej w ludziach narasta strach – mówi przedstawicielka œwiata mediów.

– Fakt obecnoœci obcej formy życia podważa nie tylko naszš dotychczasowš wiedzę, ale przede wszystkim oznacza utratę kontroli – wyjaœniał autor dokumentu. - A bycie poza kontrolš to najbardziej obcy stan dla współczesnego człowieka. Innymi słowy „Wizyta” to moja próba odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek.

W dokumencie hipotezy na temat swoich reakcji na nieoczekiwane pojawienie się inteligentnej cywilizacji na Ziemi snujš eksperci z NASA, Organizacji Narodów Zjednoczonych, wojskowi, była rzeczniczka brytyjskiego rzšdu, a także prawnik zajmujšcy się tworzeniem uniwersalnego języka prawa.

Niezwykle ciekawa i dajšca do myœlenia „Wizyta” w reżyserii Michaela Madsena we czwartek 14 wrzeœnia o 23.40 w TVP Kultura.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL