Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Klub Roma, jakiego nie znamy

HBO
Sš konflikty, o których œwiat nie dowiaduje się z newsów. Narastajš jednak latami tworzšc mury nie do przebycia. O takiej sytuacji opowiada dokument „FC Roma”.

Bohaterami filmu sš zawodnicy romskiej drużyny piłki nożnej z malutkiej czeskiej miejscowoœci Decin. Grajš w III lidze i choć na boisku idzie im œrednio, w ligowej tabeli uplasowali się bardzo wysoko, bo większoœć meczów wygrali… walkowerem.

Drużyny, którym wypadło z nimi grać, często odmawiały , wolšc ponieœć nawet karę finansowš. – Cišgnie się za wami zła opinia. Wielka szkoda – słyszał w telefonie Pavel, trener zespołu, gdy chciał dowiedzieć się, dlaczego jego drużyna jest tak izolowana.

Swoim zawodnikom trener mówi: – Myœlę, że unikajš nas, bo jesteœmy Cyganami.

Czeski Zwišzek Piłki Nożnej traktuje tę sprawę jako tylko lokalny problem, do którego nie chce się mieszać. Jego przedstawiciele nie bywajš na meczach, w czasie których nie zawsze ważna jest tylko walka na boisku.

– Nie jestem rasistkš, ale wszyscy powinni być biali – œmieje się kibicujšca dziewczyna.
– Wracać do swojej dziury! – krzyczy inny człowiek na trybunach.

Nic dziwnego, ze takie okrzyki wzniecajš negatywne emocje atakowanych i niechęć do dalszej gry, na boisku nie idzie im najlepiej. - Dla nas te okrzyki to piekło! – mówiš z goryczš.
Dokument pokazuje codziennš rzeczywistoœć Romów żyjšcych w małej miejscowoœci, ale w dużych blokowych skupiskach, pilnowanych przez administratora: - Jak was nie upilnuję, to się pozabijacie – mówi stukajšc od drzwi do drzwi i nakładajšc kary i upomnienia.

Trener i jego zastępca – Patrik, na boisku – bramkarz – próbujš ocalić przed smętnš rzeczywistoœciš małych kandydatów na piłkarzy, dopingujšc ich do treningów. Patrik, sam wczeœniej został w ten sposób ocalony przez trenera, nie pali i nie ćpa – jak wielu jego kolegów. No i pracuje. Wywozi œmieci w duecie ze swoim czeskim kolegš. Pyta go, dlaczego ludzie z Decina nienawidzš Cyganów, na co ten odpowiada: „bo nas okradajš i bijš”.

- Ja płacę podatki, oni biorš zasiłki – dopowiada. - Pracuje jeden na stu.
- Ale ja pracuję! – zauważa Patrik.

Premiera czeskiego dokumentu „FC Roma” zrealizowanego przez Tomáša Bojara i Rozálię Kohoutovš, w œrodę 30 sierpnia o godz. 21 w HBO 2. Powtórka 1 wrzeœnia o godz. 22.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL