Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Włóczęga, który został pisarzem

Canal+
Powieœci „Biały kieł”, „Zew krwi” i „Wilk morski” stały się synonimem przygody. Ich autor – Jack London, jeden z najważniejszych pisarzy w historii Ameryki – to miłoœnik życia w skrajnych jego przejawach.

Był włóczęgš, poszukiwaczem złota, żeglarzem, a także farmerem, żarliwym reporterem i zapalonym socjalistš. Żył szybko i zachłannie – jak przypominajš autorzy francuskiego dokumentu. Przeżywał wiele niezwykłych przygód w egzotycznych krajach. Za jego przykładem poszli potem inni pisarze, choćby Ernest Hemingway.

– Był tak wszechstronny, że wymyka się opisom – uważa prawnuczek pisarza, Bruce Knight. – Nie był obserwatorem zdarzeń, lecz ich uczestnikiem, zawsze w wirze tego, co się działo.
Urodzony w 1876 roku – jak historycy zauważajš — rósł wraz z nowoczesnš Amerykš i z niš też dojrzewał. Dorastał w San Francisco. Jego matka pasjonowała się astrologiš, podobnie jak ojciec Jacka, którego nigdy, niestety, nie poznał.

Matka traktowała syna chłodno, w przeciwieństwie do ojczyma, który go usynowił. Rodzina żyła bardzo skromnie i cišgle się przeprowadzała, a Jack dużo czytał. Matka żšdała, żeby wspomagał finansowo rodzinę, choć był dzieckiem. W takiej sytuacji jak on, było wtedy półtora miliona amerykańskich dzieci. W tym czasie pogłębił się podział na uprzywilejowanych bogatych i biednych bez szans. Jako nastolatek za pożyczone od niani 300 dolarów kupił łódkę i zaczšł nowe pasjonujšce życie.

„Majšc 16 lat zostałem już Księciem Ostrygowych Piratów – tytułem tym obdarowała mnie banda złodziei i nożowników” – zapisał po latach.

Wiódł życie na pograniczu prawa, ale potem przeszedł na drugš stronę – przystšpił do patrolu rybackiego i walczył z kłusownikami. Jako urodzony żeglarz, w 1893 roku zacišgnšł się na szkuner w sezonie polowania na foki. To była jego pierwsza wyprawa na otwarte morze. Za relację z niej wysłanš na ogłoszony w miejscowej gazecie konkurs dostał pierwszš nagrodę, a jego artykuł wydrukowano.

To był poczštek, ale dalsze pisanie wcale nie było takie oczywiste. Jack London wcišż podróżował na gapę w pocišgach towarowych, był aresztowany za włóczęgostwo. Poznawał setki ludzi. I cišgle chciał zobaczyć więcej. Wreszcie postanowił nie pracować już więcej fizycznie.

Wrócił do szkoły i nieprzerwanie uczył się i czytał. Jednak studiował krótko – uznał, że lepiej będzie jeœli zacznie zgłębiać wiedzę samodzielnie. Odkrył też w sobie socjalistę. Wkrótce zaczšł pisać opowiadania, proste, wcišgajšce, znajdujšce odbiorców wœród szerokiej rzeszy czytelników. Codziennie pisał przynajmniej tysišc słów i podobno nie złamał nigdy tej zasady. Miał 25 lat, gdy stał się popularny jak celebryta…

Premiera wcišgajšcego dwuczęœciowego francuskiego dokumentu „Jack London. Amerykańska przygoda” Michela Viotte w sobotę 12 sierpnia o godz. 20.20 w Canal+ Discovery.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL