Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Jak najlepiej sprzedać film

Planete+
W naszym œwiecie reklama wdziera się w każdy zakštek życia. Tym trudniej stworzyć takš, która przycišgnie uwagę.

W 2010 roku w USA wydano na reklamę i marketing aż 412 miliardów dolarów. Reżyser i prezenter Morgan Spurlock postanowił zatem przybliżyć widzom złożony œwiat reklamy i marketingu oraz prawa nim rzšdzšce. Postanowił nakręcić film o marketingu w filmie, przedstawiajšc kulisy takiego przedsięwzięcia.

Szukał sojuszników wœród wytypowanych marek, zaopatrzony w wiedzę fachowców doradzajšcych mu, by w jego filmie pojawiły się razem: marka piwa, linii lotniczej, samochodu sportowego, hotelu. Jego zadanie miało też polegać na zachęceniu wybranych, by zainwestowali w produkcję.

Potentaci na rynku nie odpowiadali jednak nawet na jego maile – ceniš się zbyt wysoko, by wzišć udział w przedsięwzięciu reżysera, który nie jest z hollywoodzkiego topu. Musiał szukać szczęœcia wœród mniejszych, za to aspirujšcych marek.

Najczęœciej słyszał wszakże: „Nie chcemy się pojawić w takim filmie”. Po wielu staraniach udało mu się przekonać do projektu producenta soku z granatu, restauracyjnš sieć fast foodowš, a także producenta dezodorantów.

We wszystkich kontraktach wyszczególnionych zostało wiele zastrzeżeń, w którym na czołowym miejscu znajduje się pytanie: czy sponsoring nie zmienia wiarygodnoœci marki?
Najciekawsze okazały się spotkania z ekipami marketingowców w kolejnych firmach. W filmie jest także rozmowa z prezesem organizacji walczšcej z ukrytš reklamš, czyli lokowaniem produktu. Morgan Spurlock odwiedził ponadto Sao Paolo – miasto całkowicie wolne od zewnętrznych reklam, a także poprosił o rozmowę reżyserów (w tym Quentina Tarantino), którzy opowiedzieli o swoich doœwiadczeniach z lokowaniem produktu w ich filmach.
Twórcy dokumentu rozmawiali też (film powstał w 2011 roku) z Donaldem Trumpem okreœlonym wówczas jako „najlepszy celebryta i rzecznik marek”. Przywołany został filmik z jego udziałem reklamujšcy ciastka.

Występujšcy przed kamerš badacze mediów zgodnie nie zostawiajš suchej nitki na twórcach reklam. – Zakup produktu nie daje szczęœcia – mówi jeden z profesorów zajmujšcych się mediami.

Reklama to prawda podparta autorytetem gwiazd – zauważajš twórcy dokumentu. — Sława i wiarygodnoœć w naszym œwiecie idš w parze, ale czy słusznie?

Premiera amerykańskiego dokumentu „Najlepiej sprzedany film œwiata” w niedzielę 13 sierpnia o godz. 23 w Planete+.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL