Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Geniusz w jedwabiach

Canal+
Genialny kompozytor z życiorysem pełnym nie tylko blasku, ale i głębokich cieni. Ryszard Wagner, człowiek nienasycony, jest bohaterem interesujšcego filmu.

Fetyszysta i transwestyta, anarchista, zajadły antysemita – tak okreœlajš go jego biografowie, dodajšc jednak zgodnie, że jego muzyka jest genialna. 

Urodzony w Lipsku w 1813 roku wychowywał się w niezamożnej rodzinie, bez ojca. Z pierwszš żonš podróżował po Europie w poszukiwaniu pracy, bo jego opery nie wzbudzały zachwytu. Nigdzie nie zagrzewał miejsca, za to wszędzie popadał w długi, a by uniknšć roszczeń wierzycieli – podrabiał dokumenty. Nie przeszkadzało mu to jednak uważać się za geniusza.

Po powrocie do rodzinnej Saksonii własnym sumptem publikował swoje dzieła i nadal nie odniósł sukcesu. W 1849 roku namawiał do rewolty tak przekonujšco, że wydano nakaz jego aresztowania z groŸbš kary œmierci. Musiał uciekać.

W Paryżu poznał młodziutkš Cosimę, nieœlubnš córkę Franciszka Liszta, jego najbliższego przyjaciela. W Szwajcarii znalazł azyl i mecenasów chętnych go wspomagać. Nie przeszkadzało mu to romansować z żonami dobroczyńców, podobnie jak póŸniej z zamężnš Cosimš. Œwietnie wykształcona, także muzycznie – rozumiała talent Wagnera. Ale też wielu jest zdania, że znacznie bardziej był pracowity niż utalentowany latami komponujšc swoje długie opery...

Uważany za intelektualistę nie miał problemu z oddalaniem się od wartoœci intelektualnych na rzecz zmysłów, uczuć i emocji – to go inspirowało. Historia jego zamiłowania do atłasów i jedwabi sięga dzieciństwa. Podobała mu się garderoba teatralna siostry, po której lubił myszkować. I jako dorosły także nie widział w tym niczego nadzwyczajnego.

- Chciał przekroczyć wszelkie granice – był megalomanem i innowatorem – uważa Oliver Hilmes, historyk.

Swoje najważniejsze opery Wagner wystawiał w teatrze specjalnie zbudowanym w tym celu. Wspierany był hojnie jak żaden niemal artysta – stał się wielkš fascynacjš Ludwika II Bawarskiego. Ludwik miał lat 19, a Wagner 51, gdy spotkali się po raz pierwszy, ale w liœcie kompozytor opisał to zetknięcie jako niekończšcš się scenę miłosnš. Możny sponsor pozwalał się wykorzystywać. Także ten król finansował pierwszy festiwal w Bayreuth – wówczas jeszcze nie tak słynny, ale dedykowany  jednemu kompozytorowi. Tam też w końcu osiadł Wagner z rodzinš.

– Wytworzył wokół siebie mit – uważa Ulrich Druner, biograf artysty. – Pomogła mu w tym Cosima, najpierw kochanka, potem żona, matka trojga jego dzieci i wspólniczka, która współtworzyła legendę przedstawiajšcš Wagnera jako półboga. Jednak i ich wieloletni zwišzek miał nie tylko swoje jasne strony – kłótnie i wybuchy gniewu były codziennoœciš.

I właœnie zwišzkiem Cosimy i Ryszarda Wagnera zajmuje się przede wszystkim niebanalny fabularyzowany dokument wzbogacony o animacje. Warto też dodać, że jego bohaterowie przeniesieni zostali w czasy bliższe naszym…

Premiera dokumentu „Akta Wagnera” w niedzielę 16 lipca o godz. 21.30 w Canal+ Discovery.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL