Barbara Hollender poleca nowości na DVD

aktualizacja: 15.07.2017, 23:50
Foto: materiały prasowe

Dziś dwa filmy, w których za kamerą stanęli aktorzy. „Amerykańska sielanka” to debiut reżyserski Ewana McGregora, zaś „Jej twarz” jest kolejnym filmem zrealizowanym przez Seana Penna.

Amerykańska sielanka, reż. Ewan McGregor

Wyd. Best Film

Nagrodzona Pulitzerem znakomita powieść Philipa Rotha to bulwersująca rzecz o mrzonkach XX wieku. Jej bohaterem jest Seymour „Szwed” Levov, człowiek, w którego życiu spełnił się 

amerykański sen. Kiedyś był znanym sportowcem ze szkoły w Newark, dziś ma wszystko: piękną żonę, a byłą miss stanu New Jersey, odziedziczoną po ojcu fabrykę, reprezentacyjną rezydencję w świetnej okolicy. Nagle jednak szczęście go opuszcza. Znika jego podrastająca córka, z którą rodzice mają coraz gorszy kontakt, bo staje się krnąbrna i zamknięta. Prawda okaże się dla nich miażdżąca.

Filmowa adaptacja dokonana przez Ewana McGregora odbiega klasą od literackiego pierwowzoru, wytracając to co w powieści najciekawsze: tło społeczno-polityczne i osuwając się w gatunek melodramatu. Jest to jednak to interesujący film, na dodatek okraszony gwiazdami. W roli głównej wystąpił sam Ewan McGregor, a partnerują mu Jennifer Connelly w roli żony i Dakota Fanning jako córka.

??Jej twarz, reż. Sean Penn

Wyd. Monolith

Sean Penn zafundował widzom opowieść o romansie lekarza i działaczki ONZ w czasie wojny w Sudanie. Miguel jest wojennym lekarzem, Wren przyjeżdża zaś tam, by nadzorować misję humanitarną. Bardzo się od siebie różnią. Ona jest idealistką, on mocno stąpa po ziemi. Po tym, co na co dzień widzi, jest pozbawiony złudzeń. Wśród koszmaru i śmierci połączy ich gorący romans, seks, ale i uczucie. 

To nie jest dobry film, zbyt łopatologiczny, z uproszczeniami. Co więcej – mam wrażenie, że tragedię Afryki Penn zaczyna w pewnym momencie wykorzystywać do epatowania widza okropnościami. W efekcie „Jej twarz” staje się zdecydowanie bardziej pretensjonalna niż dramatyczna. Dlaczego więc mimo wszystko polecam ten film? Bo warto śledzić karierę Seana Penna. A poza tym do „Jej twarzy” zaangażował on parę wyśmienitych aktorów: Javiera Bardema i Charlize Theron. W epizodycznych rolach występują zaś m.in. Jean Reno i Adele Exarchopoulos, pamiętna bohaterka „Życia Adeli”. Wyjątkowo ambitny aktorski zestaw.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE