Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Barbara Hollender poleca nowości na DVD

materiały
Dziœ dwa filmy, w których za kamerš stanęli aktorzy. „Amerykańska sielanka” to debiut reżyserski Ewana McGregora, zaœ „Jej twarz” jest kolejnym filmem zrealizowanym przez Seana Penna.

Amerykańska sielanka, reż. Ewan McGregor

Wyd. Best Film

Nagrodzona Pulitzerem znakomita powieœć Philipa Rotha to bulwersujšca rzecz o mrzonkach XX wieku. Jej bohaterem jest Seymour „Szwed” Levov, człowiek, w którego życiu spełnił się 

amerykański sen. Kiedyœ był znanym sportowcem ze szkoły w Newark, dziœ ma wszystko: pięknš żonę, a byłš miss stanu New Jersey, odziedziczonš po ojcu fabrykę, reprezentacyjnš rezydencję w œwietnej okolicy. Nagle jednak szczęœcie go opuszcza. Znika jego podrastajšca córka, z którš rodzice majš coraz gorszy kontakt, bo staje się krnšbrna i zamknięta. Prawda okaże się dla nich miażdżšca.

Filmowa adaptacja dokonana przez Ewana McGregora odbiega klasš od literackiego pierwowzoru, wytracajšc to co w powieœci najciekawsze: tło społeczno-polityczne i osuwajšc się w gatunek melodramatu. Jest to jednak to interesujšcy film, na dodatek okraszony gwiazdami. W roli głównej wystšpił sam Ewan McGregor, a partnerujš mu Jennifer Connelly w roli żony i Dakota Fanning jako córka.

??Jej twarz, reż. Sean Penn

Wyd. Monolith

Sean Penn zafundował widzom opowieœć o romansie lekarza i działaczki ONZ w czasie wojny w Sudanie. Miguel jest wojennym lekarzem, Wren przyjeżdża zaœ tam, by nadzorować misję humanitarnš. Bardzo się od siebie różniš. Ona jest idealistkš, on mocno stšpa po ziemi. Po tym, co na co dzień widzi, jest pozbawiony złudzeń. Wœród koszmaru i œmierci połšczy ich goršcy romans, seks, ale i uczucie. 

To nie jest dobry film, zbyt łopatologiczny, z uproszczeniami. Co więcej – mam wrażenie, że tragedię Afryki Penn zaczyna w pewnym momencie wykorzystywać do epatowania widza okropnoœciami. W efekcie „Jej twarz” staje się zdecydowanie bardziej pretensjonalna niż dramatyczna. Dlaczego więc mimo wszystko polecam ten film? Bo warto œledzić karierę Seana Penna. A poza tym do „Jej twarzy” zaangażował on parę wyœmienitych aktorów: Javiera Bardema i Charlize Theron. W epizodycznych rolach występujš zaœ m.in. Jean Reno i Adele Exarchopoulos, pamiętna bohaterka „Życia Adeli”. Wyjštkowo ambitny aktorski zestaw.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL