Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Karlowe Wary 2017: Kryształowe Globy dla Umy Thurman, Casey Afflecka i Jamesa Newtona Howarda

AFP
Ruszył Festiwal w Karlowych Warach – jedna z najstarszych imprez filmowych naszego regionu, w tym roku odbywajšca się już po raz 52.

Galę otwierajšcš tę imprezę od lat przygotowujš bracia Simon i Michal Caban. I trzeba przyznać, że jest to widowisko fascynujšce łšczšce taniec, grę œwiateł i scenografię tak, że na scenie, przed oczami widzów, trwa niemal projekcja tworzonego na żywo filmu. W tym roku inscenizacja poœwięcona została horrorowi.

Ale ta niezwykła choreografia jest oczywiœcie tylko tłem dla kina. Jirzi Bartoœka oficjalnie otworzył festiwal, na ekranie pojawiły się zapowiedzi konkursów, a na scenie pierwsi honorowi goœcie i laureaci Kryształowych Globów.

— Jestem wdzięczny przemysłowi filmowemu. Bez niego moje życie nie byłoby takie samo – mówił James Newton Howard, znakomity kompozytor, który napisał muzykę do ponad stu filmów, m.in. „Pretty Woman”, „Upadku”, „Epidemii”, „Uciekajšcej panny młodej”, „Mrocznego rycerza”, „Szóstego zmysłu”.

— Wychowałem się na przedmieœciach Los Angeles, gdzie jedynymi znaczšcymi budowlami były siedziby McDonalda. Takie miasta jak Karlowe Wary zachwycajš mnie — dodał.

Wysoka, piękna Uma Thurman, w prostej białej sukni, bohaterka m.in. tarantinowskich filmów „Pulp Fiction” i „Kill Bill” ukłoniła się publicznoœci, „dzięki której artyœci mogš robić to, co kochajš”, a Casey Affleck, tegoroczny laureat Oscara za najlepszš rolę męskš w „Manchester by the Sea” powiedział, że „festiwale sš dzisiaj wyjštkowš okazjš, by dzielić się z widzami swojš sztukš”.

To pierwsi laureaci Kryształowych Globów – za całokształt twórczoœci, za wyjštkowe osišgnięcia w œwiatowym kinie. Od dzisiaj zaœ o nagrody walczš następni twórcy. Często ci, którzy dopiero do kina wchodzš i zaczynajš budować swojš pozycję. A Karlowe Wary majš jeszcze swojš specyfikę – tutaj selekcjonerzy bardzo skrupulatnie wyszukujš najciekawsze filmy, które powstajš w Europie Œrodkowej i Wschodniej.

— Barbara Hollender z Karlowych Warów

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL