Zagadka zagłady pszczół

aktualizacja: 04.07.2017, 21:53
Foto: Fotorzepa/Sławomir Mielnik

Od 20 lat rośnie śmiertelność pszczół. Kiedy wyginą pszczoły – człowiekowi zostaną cztery lata istnienia – miał powiedzieć kiedyś Albert Einstein. Dziś naukowcy uważają podobnie.

Rój liczący 60 tysięcy pszczół zapyla dziennie 35 milionów kwiatów. Naukowcy szacują, że bez owadów zapylających zniknie 80 procent roślin na świecie. Od 2006 roku całe połacie sadów w Ameryce, Europie i Azji nie owocują, bo nie są zapylane. Bez pszczół nie ma plonów. Roje opuszczają ule, bywa, ze pszczelarze znajdują je martwe. Giną zarówno pszczoły hodowlane, jak i te dzikie.

Jednym z problemów trapiących te życiodajne owady są dwumilimetrowe roztocza, będące rodzajem azjatyckich kleszczy - stamtąd przywleczonych 20 lat wcześniej. Można je zwalczać jedynie środkami chemicznymi, a to nie jest dobre dla owadów. Rozmnażaniu roztoczy sprzyja zmniejszona odporność pszczół, czyli ich słabsza niż być powinna – kondycja.

Pszczelarze opowiadają o niszczeniu pszczół herbicydami i pestycydami stosowanymi do ochrony roślin. Przedstawiciele koncernów wytwarzających te środki, zaprzeczają jakoby ich prawidłowe stosowanie zagrażało owadom.

I choć koncerny sponsorują badania naukowe mające potwierdzać nieszkodliwość wytwarzanych przez nich produktów, to – badania na zlecenie, czyli na zamówienie – nie są wiarygodne. Ich wyniki podważają naukowcy niezwiązani intratnymi kontraktami z możnymi zleceniodawcami.

– Neurotoksyny stosowane do zwalczania pasożytów słonecznika atakują układ nerwowy pszczół. Pszczoła nie może znaleźć drogi do ula i umiera – mówią naukowcy podając drastyczne przykłady nagłej i odwleczonej w czasie śmierci pszczół. – Pestycydy zmieniają całe ekosystemy.

Zmodyfikowana genetycznie kukurydza, podobnie jak inne tego rodzaju  rośliny – także wpływają negatywnie na pszczoły, czego dowody przedstawia film. Do tego ubóstwo upraw monokulturowych pozbawia pszczoły niezbędnej im różnorodności pożywienia.

Film przedstawia dokumentalne śledztwo w sprawie zjawiska prowadzącego do globalnej katastrofy.

Premiera francuskiego dokumentu „Zagadka zagłady pszczół” we środę 5 lipca o 22 w Planete.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE