Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Czy Jezus jadł hummus

materiały prasowe, Kuchnia+
To niezwykła potrawa, bo hummus łagodzi obyczaje, nawet jeœli idzie o tak trudnš sprawę jak konflikt izraelsko-palestyński.

Do hummusu jako narodowej potrawy przyznajš się Izraelczycy, Libańczycy, Palestyńczycy. Wikipedia wylicza szeœć różnych pisowni dla tego smakołyku, jednak co do jego receptury nikt się nie spiera. Tworzš go ugotowana ciecierzyca utarta z tahini, z sokiem z cytryny, solš oraz z czosnkiem.

Ta podstawowa potrawa na Bliskim Wschodzie zrobiła karierę na całym œwiecie – ma swoich fanów i Ameryce i w Europie. Spór o własnoœć do hummusu trafił nawet do międzynarodowego trybunału sprawiedliwoœci…

Trwajš filmowane przez stacje telewizje potyczki. Toczš się o to, z którego kraju kucharze przygotujš jednorazowo większe porcje hummusu. Walka zaœ idzie na dziesištki ton…
Wielu uważa, że hummus to dziœ subkultura, ma on też swojš stronę internetowš. Przepisy na tę potrawę przekazywane sš z pokolenia na pokolenie. Hummus jerozolimski jest ponoć bardziej puszysty i lekki, galilejski – gruby i twardy, ale w każdej wiosce czy barze – hummus jest trochę inny.

Jest tak popularny, że istniejš bary „hummusije”, w których serwuje się tylko tę właœnie potrawę. W eleganckiej libańskiej restauracji w Bejrucie, która została pokazana w tym brytyjskim filmie, hummus jest podstawš karty dań – reszta dań stanowi tylko dodatki do tego specjału. Na niezmiernej popularnoœci tego jedzenia zarabia wiele koncernów wytwarzajšc go masowo i sprzedajšc w rozmaitych zakštkach globu. Jest potężnym biznesem, bo to modny towar.

Dokument zrealizowany przez Trevora Grahama, przypominajšc korzenie i przebieg izraelsko-palestyńsko konfliktu, w zabawny i lekki sposób opowiada historię hummusu. Reżyser rozważa też pytanie, czy Jezus jadł hummus podczas ostatniej wieczerzy. A także zastanawia się, czy jadł go Mojżesz prowadzšc naród wybrany do Ziemi Obiecanej.

Premiera brytyjskiego dokumentu „Make hummus not war” w poniedziałek 12 czerwca o godz. 22.05 w Kuchni+.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL