Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Dokument Krystiana Matyska „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom”

ARKANA
Pszczoły sš papierkiem lakmusowym stanu natury. Naukowcy szacujš, że jeœli kiedyœ wyginš – cztery lata póŸniej – zginie także ludzki gatunek.

Systematycznie, od kilkunastu lat zmniejsza się populacja pszczół i to nie tylko w Polsce, ale także w Europie, i na całym œwiecie. Dziœ do tzw. ochrony roœlin używane sš bardzo trujšce œrodki, które niszczš pszczoły.

Dokument „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” zrealizowany przez Krystiana Matyska, pokazuje sytuację tych życiodajnych owadów w rozmaitych regionach œwiata.

Zdjęcia do filmu kręcone były nie tylko w Polsce – na dachu warszawskiego  centrum handlowego i w Puszczy Augustowskiej, ale i w odległych zakštkach œwiata – na paryskim tarasie z widokiem na wieżę Eiffla, w nepalskiej wiosce, a także w lesie w Baszkortostanie. W tym ostatnim od lat miejscowi zajmujš się bartnictwem, które jest też naturalnym sposobem ratowania pszczół.  

Najbardziej ekstremalne zdjęcia nakręcone zostały w Nepalu, gdzie pszczoły żyjš na bardzo urwistych skałach nad rwšcymi rzekami. Przystosowane sš do życia na dużych – nawet czterotysięcznych wysokoœciach, z których zlatujš, gdy się robi zima. To ogromne pszczele rodziny – jeden plaster potrafi mieć rozmiar dwa metry na półtora.

Okazuje się też, że pszczoły hodowane w mieœcie na dachu, potrafiš dawać nawet trzy razy więcej miodu niż te wiejskie. I dzięki ich cudownym zdolnoœciom – nie jest on wcale zanieczyszczony. Im dalej od wielkich upraw, tym pszczołom jest łatwiej przeżyć, a miód jest lepszy.

Razem z ekipš filmowš podróż do œwiata tych niezwykłych owadów odbyła aktorka Magda Popławska – od kompletnej amatorki do osoby majšcej œwiadomoœć, czym sš pszczoły. I to widać w filmie, kiedy przy pierwszych zdjęciach w Baszkirii Magda bała się, że pszczoła może jš użšdlić i skwapliwie wkładała ochronny strój, aż do końcowych w Nepalu, gdy miała nad sobš setki pszczół i jednoczeœnie – odsłoniętš twarz i gołe ręce.

Dokument „Łowcy miodu” został nagrodzony w ubiegłym roku tzw. „zielonym Oscarem” – Panda Award na międzynarodowym festiwalu filmów o przyrodzie Wildscerrn w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Film otrzymał nagrodę w kategorii „Ludzie i przyroda”.

Emisja dokumentu „Łowcy miodu” we wtorek 13 czerwca o godz. 23.40  w TVP 2.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL