Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Film

Dokument Krystiana Matyska „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom”

ARKANA
Pszczoły są papierkiem lakmusowym stanu natury. Naukowcy szacują, że jeśli kiedyś wyginą – cztery lata później – zginie także ludzki gatunek.

Systematycznie, od kilkunastu lat zmniejsza się populacja pszczół i to nie tylko w Polsce, ale także w Europie, i na całym świecie. Dziś do tzw. ochrony roślin używane są bardzo trujące środki, które niszczą pszczoły.

Dokument „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” zrealizowany przez Krystiana Matyska, pokazuje sytuację tych życiodajnych owadów w rozmaitych regionach świata.

Zdjęcia do filmu kręcone były nie tylko w Polsce – na dachu warszawskiego  centrum handlowego i w Puszczy Augustowskiej, ale i w odległych zakątkach świata – na paryskim tarasie z widokiem na wieżę Eiffla, w nepalskiej wiosce, a także w lesie w Baszkortostanie. W tym ostatnim od lat miejscowi zajmują się bartnictwem, które jest też naturalnym sposobem ratowania pszczół.  

Najbardziej ekstremalne zdjęcia nakręcone zostały w Nepalu, gdzie pszczoły żyją na bardzo urwistych skałach nad rwącymi rzekami. Przystosowane są do życia na dużych – nawet czterotysięcznych wysokościach, z których zlatują, gdy się robi zima. To ogromne pszczele rodziny – jeden plaster potrafi mieć rozmiar dwa metry na półtora.

Okazuje się też, że pszczoły hodowane w mieście na dachu, potrafią dawać nawet trzy razy więcej miodu niż te wiejskie. I dzięki ich cudownym zdolnościom – nie jest on wcale zanieczyszczony. Im dalej od wielkich upraw, tym pszczołom jest łatwiej przeżyć, a miód jest lepszy.

Razem z ekipą filmową podróż do świata tych niezwykłych owadów odbyła aktorka Magda Popławska – od kompletnej amatorki do osoby mającej świadomość, czym są pszczoły. I to widać w filmie, kiedy przy pierwszych zdjęciach w Baszkirii Magda bała się, że pszczoła może ją użądlić i skwapliwie wkładała ochronny strój, aż do końcowych w Nepalu, gdy miała nad sobą setki pszczół i jednocześnie – odsłoniętą twarz i gołe ręce.

Dokument „Łowcy miodu” został nagrodzony w ubiegłym roku tzw. „zielonym Oscarem” – Panda Award na międzynarodowym festiwalu filmów o przyrodzie Wildscerrn w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Film otrzymał nagrodę w kategorii „Ludzie i przyroda”.

Emisja dokumentu „Łowcy miodu” we wtorek 13 czerwca o godz. 23.40  w TVP 2.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL