Barbara Hollender poleca nowości na DVD

Dwie różne kultury, dwa odmienne sposoby spojrzenia na świat: „Jackie” Pablo Larraina i „Służąca” Parka Chan-wooka. Oba filmy są o kobietach, „Jackie” o żonie zamordowanego w Dallas amerykańskiego prezydenta, która musi stawić czoła wielkiej tragedii, ale i historii. „Służąca” to film o kobietach, które muszą stawić czoła męskiej przebiegłości i chciwości.

Publikacja: 18.06.2017 15:29

Foto: Kino Świat

Jackie

reż. Pablo Larrain

Wyd. Kino Świat 

Miała 32 lata, gdy jej mąż John Fitzgerald Kennedy został prezydentem Stanów Zjednoczonych, a ona pierwszą damą. Pochodziła z zamożnej rodziny, była staranie wykształcona, najpierw w prywatnych, elitarnych szkołach, potem na uczelniach w Ameryce i w Paryżu. Pracowała jako dziennikarka, mówiła płynnie po francusku i po hiszpańsku, znała łacinę. Politolodzy uważali, że wywarła duży wpływ na wynik prezydenckich wyborów, biorąc udział w kampanii i ocieplając wizerunek męża.

Potem wniosła do Białego Domu życie, urządzała przyjęcia, na które zapraszała polityków, artystów i naukowców. Towarzyszyła mężowi w służbowych podróżach, spotykała się z Chruszczowem i papieżem Janem XXIII. Założyła fundację mającą zbierać pieniądze na budowę „John F. Kennedy Center of Performing Arts”, ale starała się trzymać z dala od polityki.

„Jackie” Pabla Larraina to jednak opowieść o zaledwie kilku dniach z jej życia, tych najtrudniejszych. 22 listopada 1963 roku Jacqueline Kennedy jechała przez Dallas z mężem. Strzały oddane przez zamachowca Lee Harveya Oswalda zmieniły wszystko: bieg historii i jej los.

W filmie Larraina Jackie udziela wywiadu dziennikarzowi. Reżyser, idąc tropem tej rozmowy, zrobił film o żonie, która z własnej twarzy zmywała krew męża. O matce, która musiała powiedzieć dzieciom, że ich ojciec już do domu nie wróci. O pierwszej damie, która w jednej chwili stała się świadkiem zaprzysiężenia następnego prezydenta, a opuszczając Biały Dom widziała, jak jej następczyni, kostyczna Bird Johnson zamawia już do sypialni inne zasłony. O człowieku, który zwątpił w istnienie Boga. A wreszcie o kobiecie, która musiała zadbać, by postać jej męża stała się legendą. Ale też o cierpieniu i samotności.

„Jackie” to film spokojny, wyciszony i delikatny, a jednocześnie pełen niuansów, mądry i bardzo gorzki. Świetną, wielowymiarową kreację stworzyła w tytułowej roli Natalie Portman. Dostała za nią, całkowicie zasłużenie, nominację do Oscara. Także dzięki niej „Jackie” trzyma widza w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

 

Służąca

reż Park Chan-wook

 wyd. Gutek Film 

Po trylogii zemsty Park Chan-wook filmem „Służąca” zamknął inną swoją trylogię – pożądania. Zrobił opowieść o miłości, a raczej o grze w miłość, choć w tle są tu również duże pieniądze. Bankrutujący mężczyzna podający się za barona chce zdobyć majątek pewnej pięknej arystokratki. W osiągnięciu celu ma mu pomóc służąca, której zadaniem jest zaprzyjaźnienie się ze swoją pracodawczynią i nakłonienie jej do małżeństwa z baronem.

Park Chan-Wook, który zawsze przyznaje się do swoich związków z kulturą Zachodu, oparł luźno „Służącą” na powieści szkockiej pisarki Sary Waters. Akcja „Złodziejki” toczyła się w wiktoriańskiej Anglii. Reżyser przeniósł ją do Korei lat 30 XX wieku.

Dla Koreańczyka intryga ze służąca w roli głównej byłaby jednak zbyt prosta. Dlatego pokazuje tę samą historię z różnych punktów widzenia, a każdy bohater odkrywa coraz to inne karty i intencje, niszcząc gwałtownie obraz, który widz już sobie w głowie poukładał. W „Służącej” nic nie jest oczywiste. Niewiele można o tym filmie napisać tak, by nie wyjawić puenty i nie zepsuć widzowi przeżyć, jakie Park Chan-Wook mu zapewnia. Ale z pewnością jest to ciekawe kino, wadzące się z istotą prawdy, z kobiecą seksualnością, z lojalnością, miłością, zdradą. I pomimo wschodniego kostiumu zadaje uniwersalne pytania.

Jackie

reż. Pablo Larrain

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Rekomendacje filmowe na weekend: Kino oparte na faktach
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Film
„Back To Black” wybiela mrok życia Amy Winehouse
Film
Rosja prześladuje jak za Stalina, a Moskwa płonie w „Mistrzu i Małgorzacie”
Film
17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia