Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Aktor, który skutecznie podrywał kobiety

Wikimedia Commons
Charyzmatyczny gwiazdor Hollywood, który przesuwał granice, czyli Steve McQueen.

Przydomek „The King of Cool” zyskał po roli w „Wielkiej ucieczce”, jednym z najgłoœniejszych swoich filmów. Największš pasjš McQueena były wyœcigi samochodowe. Potrafił też skakać na motocyklu i skutecznie podrywać kobiety. Wszystko mu wychodziło, także wtedy, gdy łamał zasady i kierował się w życiu własnymi regułami.

- Każdy facet chciał nim być, każda kobieta chciała z nim sypiać, a dziecko – być pod jego opiekš – twierdzi Ali MacGraw, jego była żona – druga w kolejnoœci.

Jednak jego droga do sukcesu nie była łatwa. Miał rodziców alkoholików, urodził się pół roku po wielkim kryzysie. Jako nastolatek przebywał w oœrodku dla wykolejonych chłopców, kradł – choć być może z biedy… Kilka razy stamtšd uciekał. Jako 17-latek wstšpił do piechoty morskiej. Trzy lata póŸniej, gdy zwolniono go ze służby postanowił iœć do szkoły aktorskiej. W 1959 roku rozpoczšł naukę w Actors' Studio Lee Strasberga w Nowym Jorku.

- Jestem intuicyjnym aktorem, nie potrafiłbym siedzieć i opowiadać o aktorstwie – deklarował McQueen jako młody aktor.

Mówił, że dla roli zrobiłby wszystko. Porywajšcy na ekranie, uosobienie impulsu, chciał być szybki i był szybki, walczył na œmierć i życie, żył na całego.

Ćwiczył ciało, trenował sztuki walki – chciał zapanować nad swoim temperamentem. Kolekcjonował samochody, lubił wyœcigi samochodowe i motocyklowe. Także z zawodowcami. Zdarzyło się, że wzišł udział w wielkim wyœcigu motocyklowym nawet ze złamanš nogš. Potem kupił dwa samoloty i nauczył się także latać.
- Miał w sobie pasję – wspomina Gary Oldman.

Nie wiedział czy jest aktorem, który się œciga, czy kierowcš, który gra – jak się zwierzał w wywiadach. Kiedy spotkał Neile Adams, pierwszš żonę, był głodujšcym aktorem, a ona dobrze zarabiajšcš tancerkš.

- Musiałem długo za niš biegać – mówił w jednym z wywiadów McQueen dodajšc, że miłoœć od pierwszego wejrzenia jest tego warta.
Był œwietnym ojcem.

- Gdziekolwiek pracował, zabierał nas ze sobš. To było dla nas cudowne – wspomina syn aktora Chad McQueen.

Jako jeden z pierwszych z gwiazdy telewizyjnej stał się gwiazdš filmowš. Przydomek „The King of Cool” zyskał po roli w „Wielkiej ucieczce”, jednym z najgłoœniejszych swoich filmów. Jedynš nominację do Oscara dostał za film „Ziarna piasku”.
Kiedy zachorował na raka wspierała go nie tylko ostatnia żona, Barbara Minty, ale także i dwie poprzednie…

Zmarł w 1980 roku majšc 50 lat i walczšc, by przeżyć życie po swojemu.

Półtoragodzinny kanadyjski dokument przedstawia aktora oczami przyjaciół i bliskich. Premiera „Steve McQueen, King of Cool” w sobotę 20 maja o 22 w Planete.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL