Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Narcyz w internecie i facebookowa depresja

123RF
Technologia sama w sobie nie jest ani dobra ani zła. Pytanie, jak ludzie jej używajš.

- W sieci każdy pisze o sobie: ja, mi, mnie, mój, moja, moje – zauważa specjalista zajmujšcy się wpływem nowych technologii na człowieka. - Za sprawš tych sformułowań stajemy się narcyzami. Zdradzamy symptomy podglšdactwa. Cierpimy na zespół zaburzenia uwagi. Do tego ulegamy dysmorfofobii, ponieważ w internecie ludzie wyglšdajš œwietnie, a my prezentujemy się gorzej. Pewna teoria głosi, że powstała facebookowa depresja.
Kiedyœ jadšc komunikacja miejskš ludzie wyglšdali przez okna albo rozmawiali, dziœ najczęœciej sš zatopieni w telefonach komórkowych.

W Brytyjskim Projekcie Cyfrowej Przyszłoœci zbadano 1000 dzieci w wieku 8-18 lat. Uznały, że czujš silne więzi emocjonalne z internetem. Bez sieci byłoby smutno połowie badanych w wieku do 12 lat i aż 60% respondentów z przedziału 12-18 lat. Najciekawsze, że 48% nastolatków bez internetu czułaby się samotnie.

– Za sprawš technologii informatycznej nabieramy symptomów schorzeń psychicznych – twierdzi dr Larry Rosen, ekspert od wpływu technologii na społeczeństwo. – Jakbyœmy cierpieli na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Wcišż sprawdzamy telefon, czy jest pod rękš.

Badania Uniwersytetu Stanforda wykazały, że dla większoœci respondentów interakcje i zaangażowanie w grę jest uzależniajšce. Rzeczywiste, codzienne relacje społeczne stajš się dla nich nudne. Według raportu tej uczelni 40% mężczyzn i 60% kobiet grajšcych w MMORPG uznaje, że znalazło tam ciekawszych i lepszych przyjaciół niż w prawdziwym życiu.
Zdarzajš się zachowania ekstremalne - w Korei Południowej rodzice zagłodzili kilkumiesięcznš córeczkę, bo zapomnieli o jej istnieniu grajšc w jednš z internetowych gier…
- Nie wiedziałam, jak się dba o dziecko – wspomina kobieta. – Nic nie czułam, aż mi wody odeszły. A my dalej prowadziliœmy nasze życie z Priusem. Gdy córka płakała, przytulałam jš i głaskałam. Ale wcišż się robiła chudsza i mniejsza.

Do tego skandale i zdrady. W Internecie „bratnia dusza” – jest bliżej niż ta na wycišgnięcie ręki. Autorzy dokumentu stworzyli profil mężczyzny z żonš i poważnš pracš, poszukujšcego przygody na boku. Mimo wyraŸnej informacji, że jest żonaty - już 39 minut po publikacji – złożono mu cztery propozycje….

Często młodzi ludzie używajš internetu do poszukiwania partnerów do seksu.
20% nastolatków przyznało się do wysłania albo opublikowania swoich nagich lub półnagich zdjęć lub filmików, a 44% - nie widzi nic złego w udostępnianiu innym intymnych SMS-ów…
Nic dziwnego, że Barbara Vinken , profesor francuskiej i włoskiej literatury na Uniwersytecie Monachijskim nazwała internet „mrocznym kontynentem”, gdzie „coraz więcej ludzi żyje, uciekajšc przed realnym œwiatem”…

Premiera amerykańskiego dokumentu „Cyberzłudzenia” we wtorek 11 kwietnia o 22 w Planete.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL