Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Barbara Hollender poleca nowości na DVD

materiały prasowe
Dwa głoœne filmy oparte na autentycznych wydarzeniach. „Sully” to historia pilota, który w 2009 roku wylšdował na rzece Hudson ratujšc życie 155 osób z pokładu swojego Airbusa. „Lion. Droga do domu” — opowieœć adoptowanym przez australijskie małżeństwo chłopaku, który po 26 latach szuka swojej rodziny w Indiach. Coœ w tym jest, że gdy oglšda się w kinie prawdziwe wydarzenia, przeżywa się film głębiej.

„Sully”, reż. Clint Eastwood

Dystrybucja: Galapagos

Tytułowy „Sully” to Chesley Sullenberger. Pilot, który 15 stycznia 2009 roku wystartował Airbusem A320 ze 155 osobami na pokładzie z nowojorskiego lotniska LaGuardia. Zanim maszyna osišgnęła przelotowš wysokoœć, wleciało w niš stado gęsi, niszczšc oba silniki. Kapitan podjšł decyzję o awaryjnym lšdowaniu na rzece. Amerykanie nazwali je potem „cudem na Hudson”.

Eastwood pokazuje te dramatyczne minuty przed lšdowaniem i kapitana, który wychodzi z samolotu jako ostatni. Czeka na meldunki, ilu ludzi dostarczono na lšd. I oddycha z  ulgš, słyszšc liczbę „155”.

Jednak w filmie katastrofa wraca w retrospekcjach. Dla Eastwooda najważniejsze jest to, co stało się potem. Œledztwo lotniczej komisji do spraw bezpieczeństwa, w którym biegli badajš, czy Sully nie mógł wrócić na pas któregoœ z nowojorskich lotnisk. Wynik przesłuchań i  symulacji komputerowych ma zadecydować, czy pilot jest bohaterem czy zaœlepionym pychš ryzykantem narażajšcym cudze życie, napiętnowanym, pozbawionym prawa do emerytury bankrutem. W tle tej rozgrywki sš  towarzystwa ubezpieczeniowe, próbujšce udowodnić, że o katastrofie, w której zniszczony został Airbus zadecydował błšd pilota.

Clint Eastwood funduje widzowi w tym filmie czarno-biały obraz œwiata, nawet postać głównego bohatera pozbawiona jest niuansów. Ale film wcišga dzięki  œwietnemu rzemiosłu, autentycznemu bohaterowi i Tomowi Hanksowi w roli głównej.

„Lion. Droga do domu”, reż. Garth Davis

Dystrybucja: Monolith Films

Film Davisa powstał na podstawie ksišżki „A Long Way Home” Saroo Brierleya. To historia chłopca, który rósł w małym hinduskim miasteczku Khandwa. Jako pięciolatek zgubił się bratu i przypadkiem znalazł się w pocišgu, który wywiózł go 1600 kilometrów dalej, do Kalkuty. Tam dzieciak przez rok wałęsał się po ulicach aż trafił do sierocińca i został adoptowany przez australijskie małżeństwo. 25 lat póŸniej, choć czuł się zwišzany z australijskš rodzinš,  postanowił odnaleŸć swoje korzenie szukajšc na Google Earth obrazów zachowanych w pamięci z dzieciństwa.

Wzruszajšca historia, na dodatek autentyczna, œwietne zdjęcia Greiga Frasera, nagrodzone na ostatnim festiwalu „Camerimage” Złotš Żabš. Jego kamera potrafi obserwować zarówno zatłoczonš Kalkutę, w której bezimiennym tłumie próbuje przeżyć samotne dziecko, jak i przepiękne rozległe plenery Indii. Do tego œwietne role Deva Patela i Nicole Kidman jako jego australijskiej matki.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL