Barbara Hollender poleca nowości na DVD

aktualizacja: 15.04.2017, 16:49
Foto: materiały prasowe

Dwa głośne filmy oparte na autentycznych wydarzeniach. „Sully” to historia pilota, który w 2009 roku wylądował na rzece Hudson ratując życie 155 osób z pokładu swojego Airbusa. „Lion. Droga do domu” — opowieść adoptowanym przez australijskie małżeństwo chłopaku, który po 26 latach szuka swojej rodziny w Indiach. Coś w tym jest, że gdy ogląda się w kinie prawdziwe wydarzenia, przeżywa się film głębiej.

REDAKCJA POLECA
14.05.2017
Barbara Hollender poleca nowości na DVD
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

„Sully”, reż. Clint Eastwood

Dystrybucja: Galapagos

Tytułowy „Sully” to Chesley Sullenberger. Pilot, który 15 stycznia 2009 roku wystartował Airbusem A320 ze 155 osobami na pokładzie z nowojorskiego lotniska LaGuardia. Zanim maszyna osiągnęła przelotową wysokość, wleciało w nią stado gęsi, niszcząc oba silniki. Kapitan podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na rzece. Amerykanie nazwali je potem „cudem na Hudson”.

Eastwood pokazuje te dramatyczne minuty przed lądowaniem i kapitana, który wychodzi z samolotu jako ostatni. Czeka na meldunki, ilu ludzi dostarczono na ląd. I oddycha z  ulgą, słysząc liczbę „155”.

Jednak w filmie katastrofa wraca w retrospekcjach. Dla Eastwooda najważniejsze jest to, co stało się potem. Śledztwo lotniczej komisji do spraw bezpieczeństwa, w którym biegli badają, czy Sully nie mógł wrócić na pas któregoś z nowojorskich lotnisk. Wynik przesłuchań i  symulacji komputerowych ma zadecydować, czy pilot jest bohaterem czy zaślepionym pychą ryzykantem narażającym cudze życie, napiętnowanym, pozbawionym prawa do emerytury bankrutem. W tle tej rozgrywki są  towarzystwa ubezpieczeniowe, próbujące udowodnić, że o katastrofie, w której zniszczony został Airbus zadecydował błąd pilota.

Clint Eastwood funduje widzowi w tym filmie czarno-biały obraz świata, nawet postać głównego bohatera pozbawiona jest niuansów. Ale film wciąga dzięki  świetnemu rzemiosłu, autentycznemu bohaterowi i Tomowi Hanksowi w roli głównej.

„Lion. Droga do domu”, reż. Garth Davis

Dystrybucja: Monolith Films

Film Davisa powstał na podstawie książki „A Long Way Home” Saroo Brierleya. To historia chłopca, który rósł w małym hinduskim miasteczku Khandwa. Jako pięciolatek zgubił się bratu i przypadkiem znalazł się w pociągu, który wywiózł go 1600 kilometrów dalej, do Kalkuty. Tam dzieciak przez rok wałęsał się po ulicach aż trafił do sierocińca i został adoptowany przez australijskie małżeństwo. 25 lat później, choć czuł się związany z australijską rodziną,  postanowił odnaleźć swoje korzenie szukając na Google Earth obrazów zachowanych w pamięci z dzieciństwa.

Wzruszająca historia, na dodatek autentyczna, świetne zdjęcia Greiga Frasera, nagrodzone na ostatnim festiwalu „Camerimage” Złotą Żabą. Jego kamera potrafi obserwować zarówno zatłoczoną Kalkutę, w której bezimiennym tłumie próbuje przeżyć samotne dziecko, jak i przepiękne rozległe plenery Indii. Do tego świetne role Deva Patela i Nicole Kidman jako jego australijskiej matki.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE