Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Czeska gwiazda zwišzana z Goebbelsem

materiały prasowe
W pištek w warszawskim kinie Muranów rozpoczyna się przeglšd nowego czeskiego filmu dokumentalnego „Czeskie Dokumenty Proszę!”. To trzecia edycja tej imprezy.

– Lubimy polskie filmy dokumentalne. Dlaczego nie mielibyœmy zobaczyć czeskich? – zachęca Teresa Drozda, dziennikarka RDC, która poprowadzi spotkanie dla widzów przed jednym z filmów. – Z ciekawoœci, dla porównania, ze snobizmu. Tym bardziej, że filmy pokazywane w ramach przeglšdu zostały wyselekcjonowane przez Instytut Filmu Dokumentalnego w Pradze i sš to obrazy stosunkowo nowe, pełnometrażowe, które podróżujš po œwiecie, zdobywajšc nagrody na festiwalach. Każdy z filmów to wycinek innego kawałka œwiata. I często przekraczanie tabu, na które mało kto się decyduje. Myœlę tu o filmach "Œwiat Daniela", którego bohaterem jest pedofil i o "FC Roma" pokazujšcym życie romskiej drużyny piłkarskiej. Do tego legendarne artystki z diametralnie różnymi życiorysami, czyli Marta Kubisova i Lida Baarova. A jeœli do tego zestawu dorzucić jeszcze spotkania z reżyserami niektórych obrazów - mamy niekończšcy się pochód powodów i motywacji, żeby między 31 marca a 3 kwietnia wybrać się do Muranowa.

Przeglšd zainauguruje w pištek o 20. dokument "Zgubne piękno" zrealizowany w ubiegłym roku przez Helenę Třeštíkovš i Jakuba Hejnę. Ten ostatni spotka się też z widzami po projekcji swojego filmu będšcego portretem największej czechosłowackiej gwiazdy filmowej Lídy Baarovej, która po swoim zwišzku z niemieckim ministrem propagandy Josephem Goebbelsem została wrogiem narodowym i symbolem kolaboracji.

Widzowie będš mogli też zobaczyć takie dokumenty jak: "Ameryka" (reż. Jan Foukal) o ulubionym przez Czechów trampingu; "Czeska wojna piwna"(reż. Jan Látal), którego tematem jest ulubiony trunek tego społeczeństwa; "Magiczny głos buntowniczki" (reż. Olga Sommerová) opowiadajšcy historię Marty Kubišovej – gwiazdy pop, a także jednej z najważniejszych bohaterek czechosłowackiej opozycji; "Prawo Helena" (reż. Petra Nesvačilová) przedstawiajšcy portret policjantki, której udało się w latach 90. wsadzić za kratki dziesištki ludzi zwišzanych z gangiem Berdycha - w tym również szefa mafii.

Przeglšd potrwa do poniedziałku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL