Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Alain Delon, jakiego nie znamy

Planete
W listopadzie skończy 82 lata, ale jego wielbicielki i wielbiciele i tak noszš w sercach jego pocišgajšcy obraz sprzed lat. Uwodzicielski Alain Delon to także klasa aktorska.

Jest legendš dla trzech pokoleń widzów i to tym większš, że nie istnieje jego żadna oficjalna biografia, choć jak twierdzš autorzy dokumentu, zrealizowany w 1987 roku „Samuraj”, w którym wystšpił w tytułowej roli, odsłania nieco tajemnic Alaina Delona. Miał 31 lat, gdy zagrał tę rolę zabójcy, ale też mężczyzny samotnego i zrozpaczonego, co było ponoć zgodne z jego własnym życiem. Wtedy uœwiadomił sobie ponoć, że powiela los swoich rodziców…
– Nigdy nie uważałem samotnoœci za wadę – mówi teraz przed kamerš Alain Delon. – Pojawiła się we wczesnym dzieciństwie i towarzyszy mi przez całe życie.

Przyszedł na œwiat w połowie lat 30. ubiegłego wieku w małym miasteczku. Podobny do matki i przez niš uwielbiany przeżył gorycz rozwodu rodziców, gdy miał 4 lata. Matka, która przejęła opiekę nad synem, niedługo póŸniej założyła nowš rodzinę i syn zaczšł być dla niej ciężarem. Trafiał do kolejnych szkół z internatami, z których go często relegowano. Miał 14 lat, gdy zakończył naukę i postanowił pracować – został czeladnikiem w masarni ojczyma. W wieku 17 lat wstšpił do wojska. – Pragnšłem być wolny – wyjechać z domu i zaczšć nowe życie – pamięta.

Brał udział w wojnie w Indochinach, a wojsko stało się jego rodzinš. Za kradzież jeepa został jednak wydalony z armii. W 1956 roku, gdy znalazł się w Paryżu, nadal marzył o absolutnej wolnoœci. Opiekowały się nim prostytutki wrażliwe na jego nieprzeciętnš urodę. Uwodzicielski urok otwierał mu coraz atrakcyjniejsze drzwi, aż w jego życiu pojawiła się kochanka, będšca żonš reżysera. Dzięki niej zadebiutował w filmie.

– W aktorstwie od razu poczułem się jak ryba w wodzie – wspomina Delon. Potem poszło samo – coraz piękniejsze aktorki u jego boku, ajednš z pierwszych była Romy Schneider, z którš tworzył parę przez pięć kolejnych lat. Nie było to łatwe, bo o jego względy rywalizowały kolejne kobiety.

Stalowo-błękitne oczy, melancholijne spojrzenie i magnetyczny wdzięk przycišgał nie tylko kobiety. Luchino Visconti zaangażował Delona do filmu „Rocco i jego bracia”. Potem za jego sprawš Delon i Schneider zadebiutowali razem w teatrze…

Francuski aktor miał i swojš ciemnš stronę: zamiłowanie do broni i podejrzanych przyjaŸni. I przekraczał kolejne progi – zawodowe i życiowe. Został producentem i reżyserem, im starszym, tym chętniej wchodzšcym w relacje z młodymi kobietami. Zwišzki te nie wytrzymywały jednak próby czasu.

W 2015 roku sytuacja była taka: opuœciła go ostatnia kobieta, która urodziła mu dwoje dzieci. Został ze swoimi psami, także tymi, które odeszły już do wiecznoœci – pochowanymi w jego rezydencji w 35 psich grobach…

Premiera francuskiego dokumentu w reżyserii Philippa Kohly „Alain Delon, jakiego nie znamy” w sobotę 4 marca o godz. 22 w Planete+. Atutem tego starannie przemyœlanego filmu sš liczne archiwalne materiały i fragmenty wywiadów z Delonem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL