Sylwester Chęciński laureatem Orła 2017 za osiągnięcia życia

aktualizacja: 07.03.2017, 14:57
"Sami Swoi"
"Sami Swoi"
Foto: East News/Polfilm

Podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych 2017 ogłoszone zostało nazwisko pierwszego laureata dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. W tym roku, Orła za Osiągnięcia Życia zdobył Sylwester Chęciński.

REDAKCJA POLECA
30.03.2017
Pasja i trauma Sylwestra Chęcińskiego
18.03.2017
Czy Roman Polański wróci do USA
08.03.2017
Chiński milioner buduje ekologiczne miasto
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

Sylwester Chęciński jest twórcą kultowych polskich komedii "Sami swoi", "Kochaj albo rzuć", "Nie ma mocnych" czy "Rozmowy kontrolowane". Wyreżyserowanymi przez Chęcińskiego filmami cieszą się kolejne pokolenia widzów od ponad 50 lat. Chęciński wyreżyserował także film „Wielki Szu”, nagrodzony w 1984 roku Złotą Kaczką w kategorii Najlepszy Film. Jako reżyser zadebiutował w roku 1961 filmem „Historia żółtej ciżemki”.

Tryptyk filmowy "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" przyniósł reżyserowi nagrodę czasopisma "Film" w 1978 roku. W roku 2005 Chęciński otrzymał także Nagrodę Honorową, statuetkę „Jańcia Wodnika” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2005” we Wrześni.

Już od pierwszej edycji Orłów przyznawana jest Nagroda za Osiągnięcia Życia. Wśród jej dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi Andrzej Wajda, Stanisław Różewicz, Tadeusz Konwicki, czy Roman Polański.  

KOMENTARZ DNIA
Żródło: materiały prasowe

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE