Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Czytaj, to co ważne.
Aktualizacja: 12.01.2017 18:56 Publikacja: 12.01.2017 18:49
Maria Janion
Foto: Adam Jagielak
Obchodząca w grudniu ubiegłego roku 90. urodziny Maria Janion, legenda naszej humanistyki, wybitna znawczyni romantyzmu polskiego i europejskiego jest człowiekiem instytucją. Efektem seminarium prowadzonego przez nią w Gdańsku na początku lat 80. była rewelacyjna seria „Transgresje” („Galernicy wrażliwości” 1981, „Odmieńcy” 1982, „Osoby” 1984, „Maski” 1986, „Dzieci” 1988). Składały się na nie artykuły Marii Janion i jej uczniów, fragmenty z literatury pięknej, zdjęcia, wiersze.
Dla czytelników „Transgresji” nie będzie zaskoczeniem program przeglądu filmów dedykowanego jej z okazji Jubileuszu 90. urodzin – tym bardziej, że ona sama zaakceptowała dobór tytułów.
Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Czytaj, to co ważne.
Greta Gerwig idzie za ciosem. Już pracuje nad „Narnią”. Gerwig zapewniła sobie znakomitą obsadę. Aslanowi głosu...
Zmarł profesor Andrzej Werner, krytyk filmowy, historyk filmu i literatury. Miał 84 lata
Rozgrywający się w Parku Narodowym Yosemite kryminalny serial „Dzikość” („Untamed") z Erikiem Baną pokazuje ludz...
W pierwszej dziesiątce przebojów kasowych świata 2025 r. jest aż 7 kontynuacji dawnych hitów. Potwierdza tę tend...
Bartosz Kowalski od dziecka kocha horrory. Teraz proponuje „13 dni do wakacji” - film z gatunku „home invasion”,...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas