Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Jak sobie radzić ze stratš bliskiej osoby. Kampania "Musimy porozmawiać"

materiały prasowe
Fundacja Nagle Sami i Fundacja Rak’n’Roll we wspólnej akcji „Musimy porozmawiać” zwracajš uwagę na to, jak ważne sš rozmowa i wsparcie dla osób w obliczu straty i w żałobie. Zapraszajš też na pokaz filmu dokumentalnego o radzeniu sobie z żałobš.

Ponad jedna czwarta Polaków przyznaje, że nigdy nie myœli o œmierci. 45 procent myœli o niej rzadko lub bardzo rzadko - wynikaz badań CBOS. Œmierć i umieranie - choć sš częœciš życia i naturalnymi procesami - rzadko pojawiajš się w rozmowach między bliskimi czy spontanicznie podczas spotkania z psychologiem.

Z badań psychoonkoligicznych przeprowadzanych pod kštem stresu wynika, że najtrudniejszym okresem w opiece nad osobš chorš jest stan terminalny, gdy stan fizyczny i psychiczny chorego sš dużym obcišżeniem dla jego rodziny. „W całej tej trudnej sytuacji bliskim zwykle brakuje psychicznego oparcia w kimœ, z kim mogliby otwarcie porozmawiać, odreagować silne napięcie emocjonalne. W takich chwilach zwykle czujš się bardzo samotni i zdezorientowani” - mówi Katarzyna Borowicz, psychoonkolog Fundacji Rak'n'Roll.

Doœwiadczenie podopiecznych Fundacji Nagle Sami pokazuje, że także przeżywajšcy żałobę często sš pozostawieni samym sobie. Bliscy i przyjaciele niejednokrotnie nie umiejš udzielić im wsparcia, nie wiedzš, jak rozmawiać, by nie przywołać bolesnych wspomnień i nie przysporzyć dodatkowych cierpień. Tymczasem rozmowa, zdaniem psycholog i terapeuty Fundacji Nagle Sami Anny Sokołowskiej, może mieć wielkš moc. Nazwanie i opisanie emocji potrafi przynieœć ulgę oraz pomóc w uporzšdkowaniu myœli i uczuć.

Czasem ludzie, którzy doœwiadczyli straty, rozmawiajš także ze swoimi zmarłymi bliskimi. „Wypowiadajš na głos swoje myœli, dzielš się uczuciami, zadajš pytania, opowiadajš o tym, jak minšł im dzień. Zdajš sobie sprawę, że nie usłyszš odpowiedzi. Wierzš jednak w to, że sš słyszani i wyobrażajš sobie, co mogłaby powiedzieć ta druga osoba. To daje im poczucie, że œmierć nie oznacza przerwania więzi, że nie kończy relacji” – tłumaczy psycholog.

Jednym z elementów kampanii Fundacji Nagle Sami i Fundacji Rak’n’Roll jest internetowa premiera filmu dokumentalnego „Musimy porozmawiać” w reż. Jędrzeja Michalaka. Student reżyserii Szkoły Filmowej po osobistym doœwiadczeniu straty zrealizował film, który składa się z nagrań osób w ramach terapii mówišcych do swoich zmarłych bliskich.

Film będzie można obejrzeć podczas dnia otwartego 3 listopada 2016 roku w klubie Państwomiasto przy ul. Andersa 29 w Warszawie. Pokaz odbędzie się o godz. 17.30. Po projekcji odbędzie się debata z udziałem reżysera Jędrzeja Michalaka, psycholog i koordynator pracy terapeutów Fundacji Nagle Sami Anny Sokołowskiej oraz Katarzyny Borowicz. psychoonkolog Fundacji Rak’n’Roll.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapisy prowadzone sš pod adresem mailowym: info@naglesami.org.pl

Zobacz zwiastun kampanii "Musimy porozmawiać":

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL