To kolejna próba reaktywowania imprezy mającej długą, acz niezbyt regularną historię. Pierwszy Przegląd Filmów o Sztuce odbył się w Zakopanem w 1968 roku - towarzyszył „2. Salonowi Lutowemu 68” (poświęconemu grafice ogólnopolskiej) oraz „3. Salonowi Marcowemu 68”, na którym wystawiało dziewięciu wybitnych polskich malarzy m.in. Brzozowski, Nowosielski, Gierowski, Stajuda. Inicjatorami Przeglądu byli Grzegorz Dubowski i Władysław Hasior. Początkowo Przeglądy odbywały się co roku, od 1976 roku - co dwa lata. Nawet wprowadzenie stanu wojennego nie przeszkodziło, aby w roku 1982 doszło do XII Przeglądu Filmów o Sztuce. Ostatnia edycja odbyła się w roku 1988. Trzy lata później próbowano reaktywować imprezę – bez dalszych konsekwencji.

Tegoroczną próbę wskrzeszenia Przeglądu podejmuje Zakopiańskie Centrum Kultury. Od 29 września do 1 października pod Giewontem zobaczyć będzie można filmy o zakopiańskich artystach takich jak Władysław Hasior, Tadeusz Brzozowski, Antoni Kenar, czy Antoni Rząsa, a także Witkacy. Pośród kilkunastu propozycji filmów dokumentalnych znajdą się też portrety takich ważnych twórców jak Leon Tarasewicz, Mirosław Bałka, duet KwieKulik czy Alina Szapocznikow, a także Andrzej Mleczko.

Zaprezentowany też zostanie w obecności reżysera Lecha Majewskiego jego zrealizowany w 2011 roku film „Młyn i krzyż”, po projekcji którego reżyser spotka się z publicznością. Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata, który także dzień później będzie gospodarzem spotkania z Barbarą Hollender, autorką książki „Od Kutza do Czekaja”.

Odbędą się też warsztaty filmowe dla młodych pasjonatów, a może i adeptów X muzy – poprowadzą je Zbigniew Wichłacz, operator filmowy i wykładowca łódzkiej Filmówki oraz Józef Romasz, montażysta. Imprezę zakończy koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego, który odbędzie się w zakopiańskim kinie Sokół.
Impreza potrwa do soboty.