Prof. Nurczyńska-Fidelska była wybitnym historykiem filmu, wychowała kilka pokoleń studentów Uniwersytetu Łódzkiego, stworzyła podwaliny edukacji filmowej: aż do ostatniego roku współorganizowała  Ogólnopolskie Konferencje Filmoznawcze w Radziejowicach. Wykładała również w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, była prezesem Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego Venae Artis.

Prof. Nurczyńska-Fidelska jest autorką ogromnej liczby szkiców o kinie i książek: „Polska klasyka literacka według Andrzeja Wajdy” (1998, wydanie rozszerzone – 2010), „Kino bez tajemnic” (2009 - wspólnie z K. Klejsą, T. Kłysem i P. Sitarskim), „Czas i przesłona. O Filipie Bajonie i jego twórczości” (2003), „Film w szkolnej edukacji humanistycznej” (1993 – współautorstwo), „Edukacja filmowa na tle kultury literackiej” (1989), „Andrzej Munk” (1982). Była współredaktorką wielu innych książek o tematyce filmowej, a zawsze szczególnie bliskie było jej kino polskie. Bardzo pięknie i ciekawie o nim mówiła.

W 2012 roku prof. Nurczyńska-Fidelska została laureatką nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie krytyki filmowej. Od wielu lat z trudem opuszczała Łódź, od dwóch zmagała się z ciężką chorobą.

Będzie bardzo brakowało jej spokoju, mądrości, wiedzy. I ciepła, które wokół siebie roztaczała.