Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Robert Gwiazdowski: Co ma ZSRR do unijnych podatków

Fotorzepa, Robert Gardziński
Forum w Krynicy odbyło się po raz XXVII. Ale nagroda Człowieka Roku dla Beaty Szydło sprawiła niektórym bul (nie ma tu pomyłki, Bronisław Komorowski też tę nagrodę kilka lat temu otrzymał).

Okazało się nagle, że w tej Krynicy to straszny szowinizm panuje, bo mało kobiet występuje w panelach. W latach minionych nie było ich specjalnie więcej, a w tym roku to przynajmniej kobieta najważniejszš nagrodę dostała. Też Ÿle. Niektórym to się nie dogodzi.

I w ogóle Krynica to „targowisko próżnoœci". „Szefowie największych państwowych spółek tam przyjeżdżajš". A w latach minionych to niby nie przyjeżdżali? Nie tylko uczestnicy Forum, ale także – a może jeszcze bardziej – autochtoni, a już zwłaszcza taksówkarze, z nostalgiš wspominajš nocne koncerty na Jaworzynie organizowane przez PKN Orlen za czasów PO. Tu rzeczywiœcie odnotować można regres.

Kolejny wyrzut to odcięcie krynickiego deptaka parkanem. Fakt – najlepsza atmosfera panowała, gdy rzšdziły SLD i AWS i żadnych parkanów nie było. Nie pamiętam, kiedy pierwszy raz go postawiono, ale mam wrażenie, że chyba w roku 2009! Podobno z uwagi na zagrożenie terrorystyczne. Zapewniam, że prawdziwy terrorysta nie miałby najmniejszego problemu z wysadzeniem całego tego bałaganu w powietrze z parkanem włšcznie.

Osobiœcie zmartwiłem się czym innym. Usłyszałem w kuluarach, że podatek przychodowy nie może zostać wprowadzony, bo był w Zwišzku Radzieckim. To jest rzeczywiœcie mocny argument. Co prawda była tam też „elektryfikacja wsi", ale nie bšdŸmy drobiazgowi. Jak się chce psa uderzyć (w tym przypadku podatek przychodowy), kij się zawsze znajdzie (w tym przypadku Zwišzek Radziecki). Gorzej, że kilka dni póŸniej ministrowie finansów Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii ogłosili, że w UE spółki powinny raczej płacić podatki przychodowe, a nie dochodowe. Co prawda, nie wiedzieć czemu, tylko spółki technologiczne, ale i tak niektórzy mogš ten pomysł wykorzystać do zwalczania Unii Europejskiej jako kontynuatorki Zwišzku Radzieckiego.

Bo u nas już tak jest, że nieważny jest sam pomysł – ważne jest, czyj to pomysł. Ale nie będziemy z kolegami się afiszowali z naszym autorstwem. Niech sobie ktoœ ten pomysł zawłaszczy. Jest na to nadzieja, skoro pomysł kamer przy mundurach policjantów zgłoszony przez Kukiza został odrzucony, a teraz zgłoszony przez PiS jest wprowadzany w życie. To proszę tak samo zrobić z pomysłem na podatek przychodowy. Minister Szymański mógłby powiedzieć, że PiS nie tylko „wprowadzał Polskę do Unii", ale też był pomysłodawcš takich zmian podatkowych, jakich Unia potrzebuje.

Autor jest adwokatem, profesorem Uczelni Łazarskiego i szefem rady WEI

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL