Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Cieślik: Kraj z kserokopiarki

Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.
Rzeczpospolita, Jerzy Dudek
Zamki na piasku – to okreœlenie, które natrętnie kołata się w głowie każdemu, kto spędzi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich więcej niż chwilę. Żebyœmy się dobrze zrozumieli: mówimy o jednym z najbogatszych państw œwiata, zwišzanym sojuszem z potęgami.

Nie chodzi więc o to, że istnienie tego kraju jest zagrożone. A jednak biblijna przypowieœć o zamku zbudowanym na piasku przypomina się tu nie tylko ze względu na to, że Emiraty zbudowano dosłownie na pustyni. Wrażenie sztucznoœci i kruchoœci dominuje, mimo gospodarczej siły i inwestycyjnego rozmachu. Bo jednoczeœnie czuje się, że ktoœ zaczšł tu budować „od dymu z komina".

Mamy franczyzę paryskiego Luwru, wzniesiony kosztem 3 mld dol. najbardziej luksusowy hotel œwiata (siedem gwiazdek) Emirates Palace czy miejscowy Manhattan do złudzenia przypominajšcy ten nowojorski. Ba, jest najwyższy budynek œwiata Burdż Chalifa, większy od odbudowanego World Trade Center czy wieżowców Szanghaju. Pytanie brzmi: po co? Po co budować tak wysoko, skoro miejsca nie brakuje? Po co komu kopia Luwru, skoro jest oryginał? Jaki jest sens wznoszenia superluksusowego hotelu w miejscu, gdzie nie bardzo jest co zwiedzać?

Nie podejmuję się prognozować, jak potoczy się ta historia, ale nie trzeba daleko szukać, aby się przekonać, że trudno jest budować ład społeczny, posługujšc się wzorcem z kserokopiarki. Przypomnijmy sobie choćby arabskš wiosnę, kiedy krajom Zachodu wydawało się, że liberalna demokracja jest panaceum na wszelkie bolšczki Egiptu, Libii czy Syrii. Albo, jeszcze lepiej, sięgnijmy po przykład Polski z poczštku lat 90., kiedy media oraz autorytety jednogłoœnie twierdziły, że jesteœmy skazani na neoliberalny darwinizm w stylu Friedmana i Balcerowicza. Po latach okazało się, że nie była to prawda. I Polacy w końcu wybrali inaczej. Zapewne dlatego, że budować można tylko na solidnym fundamencie kulturowym, inaczej wznosimy zamek na piasku.

Autor jest zastępcš dyrektora Programu III Polskiego Radia

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL