Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Michał Szułdrzyński: Codzienna mowa nienawiści w restauracjach Warszawy

Fotorzepa, Waldemar Kompala
Nareszcie zrobiło się ciepło. Nie tylko przyroda budzi się powoli do życia. Podobne zjawisko dotyczy też ludzi.

W tak słoneczne dni, w porze lunchu – jeœli mam na to wolne 20 min – ruszam z biura na poszukiwanie nowych smaków. I tak jak tysišce pracowników nowoczesnych biurowców na warszawskiej Woli mam wielki wybór. A to restauracyjka hiszpańska serwujšca dania z Wysp Kanaryjskich, dwie knajpki hinduskie, do tego ukraińska, grecka i sporo nowych w typie amerykańskim. Z biur wylewajš się więc finansiœci (jest w okolicy sporo siedzib instytucji finansowych), informatycy, ludzie różnych narodowoœci i kolorów skóry. Obsługa w barach i restauracjach jest równie międzynarodowa. Tak właœnie wyglšda jedna z najbardziej chyba kosmopolitycznych enklaw w stolicy.

Chcšc nie chcšc, trudno w małych knajpkach nie słyszeć rozmów prowadzonych przez pracowników okolicznych biurowców. Tym bardziej że nasi rodacy lubiš głoœno rozmawiać, za nic majšc sobie najczęœciej pozostałych goœci. Jeœli ktoœ chce usłyszeć, co naprawdę myœlš o œwiecie pracujšce w wielkich firmach białe kołnierzyki, niech posłucha, o czym mówiš, a właœciwie krzyczš, w knajpce.

Pierwsza konstatacja jest taka, że wszystko widzimy jak w krzywym zwierciadle. Mylš się fakty, dane, nazwiska i opinie. Zlepek przeczytanych na portalach nagłówków, pasków telewizyjnych, tytułów wpisów na Facebooku, wszystko to przetrawione w spójnš ideologicznš papkę pasujšcš do poglšdów klasy œredniej europejskiej metropolii. Widać, jak informacje płynšce dalej sš zupełnie zniekształcane. Wszystko podlane jadem niechęci czy nienawiœci.

Tak więc można usłyszeć o tym, że afera reprywatyzacyjna została spreparowana przez rzekomo wyjaœniajšcych jš Zbigniewa Ziobrę i Patryka Jakiego, którzy zamknęli w więzieniu swojego kumpla ze studiów (w rzeczywistoœci chodzi o to, że „Gazeta Wyborcza" opublikowała cykl tekstów pokazujšcy, że to wiceszef służb Maciej Wšsik znał się dobrze z aresztowanym w sprawie reprywatyzacji długoletnim urzędnikiem warszawskiego ratusza Jakubem R.). Że sondaże pokazujš, że Donald Tusk wygra z Andrzejem Dudš (w rzeczywistoœci z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej" wynika, że gdyby pierwsza tura odbyła się dziœ, doszłoby do remisu). Stałym wštkiem jest oczywiœcie to, że do katastrofy smoleńskiej doszło dlatego, że Jarosław Kaczyński kazał swojemu bratu przez telefon satelitarny lšdować mimo złej pogody na lotnisku (w rzeczywistoœci, jak tłumaczył ostatnio szef komisji powołanej za czasów PO Maciej Lasek, obaj politycy telefonowali do siebie, zanim prezydenta poinformowano o tym, że warunki wykluczajš lšdowanie).

Kilka lat temu modne było słowo „lemingi" na okreœlenie bezrefleksyjnie powtarzajšcš antyprawicowe frazesy częœć klasy œredniej. Przekonanie, że zaliczajš się do niej ludzie dobrze wykształceni i dobrze zarabiajšcy, jest jednak równie fałszywe jak prawicowa wizja œwiata odwołujšca się do klas niższych. Z kolei ostatnio o. Maciej Zięba pisał w „Plusie Minusie" o pogardzie kawiorowej, czyli silnej niechęci żywionej przez liberalne wielkomiejskie elity do osób o poglšdach bardziej prawicowych czy tradycjonalnych. Ale największym problemem jest nie tylko pogarda, nie tylko postawa lemingów. Problemem jest wielki ładunek niechęci i nienawiœci, który przy okazji można zauważyć. Choć to znów prawš stronę oskarża się o „sianie nienawiœci", tym bardziej warto czasem zwracać uwagę na to, z jakš obsesyjnš nienawiœciš druga strona podchodzi do swych politycznych przeciwników. Nienawiœć zaœ nigdy nie jest dobra, bo zło nie może być drogš do jakiegokolwiek dobra.

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL