Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Paweł Kowal: Popatrzcie na Arnauda Beltrame’a

AFP
Matka Arnauda nie jest zaskoczona: „Takie było całe jego życie, dla ojczyzny. Z kimkolwiek rozmawiam z tych, którzy go znali, mówiš: nie dziwimy się, taki był”.

Nie ma lepszej opowieœci do refleksji przed Wielkanocš tego roku. Nie pracowali nad niš piarowcy ani analitycy z Cambridge Analytica. Wstrzšsnęła nami czysta prawda czyjegoœ życia.

Na uroczystoœciach pogrzebowych byli prezydenci i premierzy, relacje zdali duchowni, w których asyœcie pułkownik się nawrócił. Historia wizyt Arnauda Beltrame’a w opactwie, czytana dzisiaj z wypiekami na twarzy przez laickš Francję, powinna zrobić wrażenie na katolickiej Polsce. Tragiczna œmierć żandarma, który oddał się w ręce terrorysty zamiast zakładniczki, pokazuje, jak bardzo Zachód potrzebuje prawdy, nie krzyków „ojczyzna, ojczyzna”, nie odsšdzania innych od czci i wiary i nie demonstracji z pochodniami. Zachód potrzebuje postawy i œwiadectwa, zgody tego, jak się mówi, z tym, jak się żyje. Europa potrzebuje tej integralnoœci, o której zapomniała, zarobiwszy pienišdze. To, że w XXI wieku mężczyzna w pełni sił, przed którym życie stoi otworem, decyduje się oddać za kogoœ życie – nie jako dziwak czy dewot, ale jako człowiek, który œwiadomie umiera tak, jak żył – powoduje, że przystajemy na moment w zadumie.

Przypominajšcy wielu Europejczyków z klasy œredniej, jedzšcych rano croissanty, jajecznicę lub bekon, kończšcych dzień w dublińskim pubie czy przy alzackim rieslingu, Beltrame jako występujšcy za życiem przeciw œmierci, przeciw terrorowi wchodzi do panteonu najważniejszych postaci kontynentu. Staje wobec Europy jako obywatel, jako wzór pokazujšcy, że warto zerwać się z kanapy, o której mówił papież. I to jest temat na ostatni moment przed œwiętami, a nie premie w polskim rzšdzie i nie rejs Mateusza Kusznierewicza.

Mało kto potrafi żegnać bohatera tak jak Francja. Dla jednych będzie œwiętym, dla innych herosem, ale zostaje w pamięci i łzach wzruszonej ojczyzny i Europy. Niech odpoczywa w pokoju!

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL