Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Jerzy Surdykowski: Państwo jako kaszanka

Jerzy Surdykowski
Fotorzepa, Piotr Guzik
W Polsce często mówi się ostatnio o trójpodziale władzy, lecz mało kto rozumie, o co w nim chodzi, a jak już pojmie, to z przerażenia łapie się za głowę.

Z umiarkowaniem uczonego napisał niedawno na tych łamach prof. Michał Kleiber, że jest on „zachwiany”. Ale prawdę powiedziawszy, nie ma go wcale. Obowišzujšca konstytucja – na którš z takim przekonaniem powołujemy się na opozycyjnych wiecach – wcale o niego nie dba, a zresztš przypomina ona raczej zbiór życzeń, do którego każdy z ustawodawców wpisywał własne wartoœci i nadzieje, a nie akt prawny normujšcy funkcjonowanie państwa. Z tego też powodu konstytucja preferuje sejmokrację, nie ograniczajšc władzy ustawodawczej do przypisanej jej roli stanowienia prawa, dajšc za to prymat nad władzš wykonawczš. Dowodem sš przesławne sejmowe komisje œledcze służšce politycznej pyskówce zamiast dochodzeniu do prawdy. O wiele lepsza i skuteczniejsza – choć niezapewniajšca tak spektakularnych „igrzysk” – jest znana z USA funkcja niezależnego prokuratora.

O władzy wykonawczej lepiej nie wspominać. Jej sednem musi być apolityczna i profesjonalna służba cywilna, rzšd złożony z polityków powinien nadawać jej kierunek wynikajšcy z programu zwycięskiej partii. Owszem, była chwalebna próba powołania takiej służby, zainicjowana (pamiętajmy to!) przez lewicowy rzšd Włodzimierza Cimoszewicza, szybko zniszczona przez kolejne rzšdy. Zamiast niej obowišzuje zasada obsadzania stanowisk swoimi politykami lub posłusznymi mianowańcami. Ze skutkiem, jaki każdy widzi. Tylko władza sšdownicza po cichutku wybiła się na niezawisłoœć i brak wszelkiej kontroli. Chociaż tę kontrolę chyba inaczej należałoby pojmować niż postawienie nad niš srogiego prokuratora, do czego sprowadzajš się procedowane obecnie ustawy.

Tak z różnych i niechlujnie poskładanych składników zrobiła się kaszanka. Czy kiedykolwiek będzie lepiej? Wštpię. Sejm nie zrezygnuje ze zdobytej przewagi, najwyżej pozbędzie się Senatu, by nie zawracał głowy i nie ograniczał ustawodawczej pochopnoœci posłów, którzy z racji uzyskanego mandatu uważajš się za znawców prawa. Nawet gdyby PiS przegrał wybory za dwa lata, to nowa władza wyrzuci ich „misiewiczów” i obsadzi ich miejsce swoimi, równie durnymi.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL