Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Marek A. Cichocki: Osamotniony Berlin

AFP
Niemcy sš w szoku.

W Berlinie szybko minšł krótki moment euforii, kiedy po przegranych przez Hillary Clinton wyborach prezydenckich zachodnia prasa okrzyknęła Angelę Merkel prawdziwym przywódcš liberalnego Zachodu. To się podobało, schlebiało bowiem niemieckiej opinii publicznej, przekonanej, że Niemcy stajš się liderem Europy. Teraz jednak nadeszła rzeczywistoœć i zapukała do drzwi. Najpierw wywiad Trumpa dla „Timesa" i „Bilda", w którym skrytykował Merkel i zapowiedział wysokie cła dla niemieckiego przemysłu samochodowego. Potem inauguracyjne przemówienie na schodach Kapitolu z mocnym przesłaniem: liczš się tylko interesy USA. A w końcu pierwsze decyzje i zapowiedzi, m.in. zerwania rozmów na temat handlowego porozumienia między USA i UE.

Sytuacja Niemiec w Europie staje się trudna. Wyjœcie Wielkiej Brytanii nie tylko z Unii, ale także ze wspólnego rynku, co zapowiedziała Theresa May, oznacza znaczšce straty dla niemieckiej gospodarki. Perspektywa konfliktu Trumpa z Chinami może realnie zaszkodzić niemieckiemu eksportowi do Azji. Przyszłoœć euro wcale nie jest pozytywnie przesšdzona. Europa Œrodkowa, po rozszerzeniu UE postrzegana jako obszar niemieckich interesów politycznych i ekonomicznych, coraz głoœniej deklaruje dystans wobec polityki Berlina oraz wykazuje faktycznš niezależnoœć politycznš. Stosunki z Rosjš sš w impasie z powodu Ukrainy. Pozostaje oczywiœcie Francja, tradycyjny sojusznik Niemiec w sprawach europejskiej integracji. Tyle że nawet jeżeli François Fillon wygra nadchodzšce wybory z Marine Le Pen, dla Niemiec oparcie się na sojuszu z Francjš może być bardzo kosztowne.

Niemcy sš europejskim narodem, który najbardziej skorzystał ze zmian w Europie i na œwiecie po zakończeniu zimnej wojny. Podział państwa został przezwyciężony, globalizacja otworzyła rynki dla niemieckich produktów, a wspólna waluta uczyniła je konkurencyjnymi w stosunku do gospodarek innych państw w Europie. Dzisiaj te korzystne warunki, które pozwoliły budować Niemcom ich dobrobyt, zaczynajš się zmieniać. Czy będš więc potrafili się odnaleŸć w nowej rzeczywistoœci?

Autor jest profesorem Collegium Civitas

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL