Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Farmacja

Bezdomny Polak pozwał szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis

Bloomberg
Koncern Novartis został pozwany przez Polaka, który uczestniczył kilka lat temu w próbach klinicznych leku na ptasiš grypę. Mężczyzna oskarża firmę o to, że nie poinformowała uczestników prób jaki rodzaj szczepionki jest na nich testowany.

W 2007 roku Novartis wynajšł spółkę w Polsce do przeprowadzenia prób szczepionek na ptasiš grypę. Testy miały być dokonywane na osobach bezdomnych i ubogich w Grudzišdzu. Uczestniczy mieli dostawać równowartoœć ok. 2 CHF za udział badaniu - 5-15 złotych. Niektórzy poddawali się im nawet po kilkanaœcie razy. W sumie w testach wzięło udział około 350 osób, które nie były œwiadome, jakie testy na nich przeprowadzano.

Poinformowano ich , że szczepionka jest na zwykłš grypę, a nie na ptasiš. Mężczyzna, który złożył pozew przeciwko Novartisowi, twierdzi, że został wprowadzony w błšd i gdyby wiedział o jakš szczepionkę chodzi to nie zdecydowałby się na uczestnictwo w testach. Polak twierdzi, że myœlał, iż sš to próby kliniczne nowego leku.

Mężczyzny domaga się od Novartisu 100 tys. CHF - poinformowała szwajcarska telewizja SRF.

Szwajcarska organizacja antyglobalistyczna „Public Eye " zaangażowała prawnika, który na drodze prawnej walczy o odszkodowanie dla Polaka.

W Polsce sšd odrzucił pozew Polaka, uznajšc, że nie stała mu się krzywda" w wyniku przeprowadzonych testów.

Novartis nie przeprowadzał prób bezpoœrednio, ale robiły to firmy na zlecenie koncernu, w tym także prywatna przychodnia w Grudzišdzu. Zdaniem adwokata Polaka to jednak szwajcarski koncern, jako zleceniodawca badań ponosi konsekwencje wprowadzenia w błšd osób uczestniczšcych w próbach.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL