Farmacja

Bezdomny Polak pozwał szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis

Bloomberg
Koncern Novartis został pozwany przez Polaka, który uczestniczył kilka lat temu w próbach klinicznych leku na ptasią grypę. Mężczyzna oskarża firmę o to, że nie poinformowała uczestników prób jaki rodzaj szczepionki jest na nich testowany.

W 2007 roku Novartis wynajął spółkę w Polsce do przeprowadzenia prób szczepionek na ptasią grypę. Testy miały być dokonywane na osobach bezdomnych i ubogich w Grudziądzu. Uczestniczy mieli dostawać równowartość ok. 2 CHF za udział badaniu - 5-15 złotych. Niektórzy poddawali się im nawet po kilkanaście razy. W sumie w testach wzięło udział około 350 osób, które nie były świadome, jakie testy na nich przeprowadzano.

Poinformowano ich , że szczepionka jest na zwykłą grypę, a nie na ptasią. Mężczyzna, który złożył pozew przeciwko Novartisowi, twierdzi, że został wprowadzony w błąd i gdyby wiedział o jaką szczepionkę chodzi to nie zdecydowałby się na uczestnictwo w testach. Polak twierdzi, że myślał, iż są to próby kliniczne nowego leku.

Mężczyzny domaga się od Novartisu 100 tys. CHF - poinformowała szwajcarska telewizja SRF.

Szwajcarska organizacja antyglobalistyczna „Public Eye " zaangażowała prawnika, który na drodze prawnej walczy o odszkodowanie dla Polaka.

W Polsce sąd odrzucił pozew Polaka, uznając, że nie stała mu się krzywda" w wyniku przeprowadzonych testów.

Novartis nie przeprowadzał prób bezpośrednio, ale robiły to firmy na zlecenie koncernu, w tym także prywatna przychodnia w Grudziądzu. Zdaniem adwokata Polaka to jednak szwajcarski koncern, jako zleceniodawca badań ponosi konsekwencje wprowadzenia w błąd osób uczestniczących w próbach.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL