Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Farmacja

Polski startup chce zrewolucjonizować dostawę leków

123rf.com
Dostawa leków do domu od zawsze była drażliwym tematem.

Pomimo tego, że dostęp do aptek jest już powszechny, to nie zawsze mamy czas i możliwoœć, żeby wykupić leki i zrealizować receptę. Choć kupujemy już online elektronikę, ubrania, produkty spożywcze, to nie dotyczy to jednak leków. Platforma szopi.pl planuje to zmienić.

- Po rozpoczęciu dostaw artykułów spożywczych zorientowaliœmy się, że jest na rynku luka - nie ma w Polsce firm, które szybko dostarczyłyby leki z apteki. Nikt nie dostarcza w ten sposób leków bez recepty, a dostawy leków na receptę w ogóle nie można zamówić. Obecnie planujemy udostępnić na naszej platformie szybkie dostawy leków - mówi Zbigniew Płuciennik, ekspert szopi.pl.

Polski startup chce w cišgu 60-90 minut dostarczać klientom zarówno leki bez recepty, jak i na receptę. Projekt realizuje we współpracy z fundacjš Pomoc na kółkach.

Płuciennik zaznacza, że doskonale wpisuje się to w coraz popularniejszy ostatnio nurt sharing economy (z ang. ekonomia współdzielenia). W Polsce już 40 proc. Polaków zna rozwišzania oferowane przez sharing economy, z czego 26 proc. aktywnie z nich korzysta. Ekonomia współdzielenia polega na łšczeniu osób za pomocš platform internetowych, umożliwiajšc im œwiadczenie usług lub wspólne korzystanie z aktywów, zasobów, czasu, umiejętnoœci lub kapitału. W ten nurt doskonale wpisuje się szopi.pl. W platformie można zamówić zakupy z dyskontów, lokalnych sklepów i drogerii. Według ekspertów szopi.pl blisko 40 proc. Polaków byłaby zainteresowana również zamawianiem leków i realizowaniem recept w ten sposób. Czy taki model się przyjmie?

- Branża opieki zdrowotnej, zarówno w Polsce, jak i na całym œwiecie, podlega licznym regulacjom i dlatego stosunkowo trudniej przenikajš do niej nowe technologie. Ta sytuacja ulega jednak w tej chwili zmianie. Pojawiajš się innowacyjne rozwišzania w zakresie diagnostyki, zdalnego kontaktu lekarza z pacjentem opieki nad osobami starszymi oraz dystrybucji leków. Nasz, wspólny z Fundacjš Pomoc na kółkach, projekt wpisuje się w zmiany, które w cišgu kilku, kilkunastu lat istotnie zmieniš i usprawniš opiekę zdrowotnš - komentuje Zbigniew Płuciennik.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL