Nie są to jednostkowe przypadki. Widzę tutaj tendencję, która pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość. Dla szpitali, które znalazły się na gorszych pozycjach, opracowane zestawienie jest doskonałym materiałem do analizy działań pierwszej trójki - szansą na korzystanie z doświadczeń najlepszych jednostek. Wzory dobrych praktyk mogą się okazać szczególnie istotne w kontekście ustawy Ministerstwa Zdrowia o sieci szpitali. A co przesądziło o doskonałym wyniku najlepszych jednostek?

O sukcesie finansowo-organizacyjnym wyróżnionych szpitali decyduje kilka czynników. W każdym przypadku wyjściowa sytuacja finansowa, otoczenie społeczne, branżowe i administracyjne przedstawiają się nieco inaczej. Można jednak znaleźć czynniki charakteryzujące wszystkich laureatów. Do najważniejszych należy na pewno kompetentny menedżer i sprawny zespół. Skuteczne zarządzanie pozwala zadłużonym jednostkom wychodzić na finansową prostą, a następnie generować zyski. Te z kolei najczęściej obracane są na nowe inwestycje służące podwyższaniu jakości świadczeń, czyli dobru pacjentów.

W najbliższych latach dużym wyzwaniem jest dla wielu wielka niewiadoma, czyli tzw. sieć szpitali. Jestem jednak przekonany, że dla laureatów naszego rankingu tego typu zmiany nie są zagrożeniem. Dyrektorzy, którzy stoją za ich sukcesem, wiedzą, jak skutecznie zarządzać budżetem szpitala, a to jest kluczowe dla ich spokojnej przyszłości.

- Urban Kielichowski, członek zarządu Magellan SA