#RZECZoBIZNESIE: Robert Rusak: Postawmy na sprzęt medyczny jak Irlandia

Zaczęło się tam od fabryk, od zachęt podatkowych, a dzisiaj jest to samonapędzający się interes na którym wygrywają nie tylko korporacje – mówi Robert Rusak, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, gość Michała Niewiadomskiego.

Aktualizacja: 14.08.2017 13:18 Publikacja: 14.08.2017 12:32

#RZECZoBIZNESIE: Robert Rusak: Postawmy na sprzęt medyczny jak Irlandia

Foto: tv.rp.pl

Gość przyznał, że sprzęt medyczny rozwija się bardzo prężnie i jest to szalenie innowacyjny biznes.

- Polska stawia na innowacyjną gospodarkę, a branża wyrobów medycznych jest obszarem, który powinien być wzięty pod uwagę – mówił Rusak.

Zaznaczył, że w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED innowacyjność jest reprezentowana bardzo szeroko poprzez duże korporacje i lokalne biznesy.

- Jeśli chodzi o polską część tego biznesu, to silną reprezentację ma tzw. zaopatrzenie indywidualne. Wszystkie wyroby medyczne, które możemy kupić w sklepie medycznym, poczynając od wózków inwalidzkich, ortez itd. Dla przykładu, katalog wózków inwalidzkich u jednego z producentów ma kilka tysięcy pozycji – tłumaczył gość.

Dodał, że jest bardzo dużo startupów, młodych naukowców, którzy wymyślają świetne rzeczy, którymi można pochwalić się również na świecie.

- Bardzo dużo urządzeń peryferyjnych pojawia się do smartfonów. Mogą być wsparciem dla lekarzy przy diagnostyce, lub dla pacjentów – mówił Rusak.

Gość podkreślił, że ten innowacyjny przemysł wymaga wsparcia, nie tylko finansowego, ale również legislacyjnego.

- Trwają zaawansowane prace legislacyjne w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Nauki. Jest program „Start in Poland” z pulą 3 mld zł. Przygotowywane są zachęty inwestorskie jak zwrot do 150 proc. nakładów poniesionych na badania i rozwój – tłumaczył.

- Jednym z pomysłów jest stworzenie Agencji Badań Medycznych. Ta organizacja miałaby skupiać większość kluczowych badań i rejestrów medycznych – dodał.

Rusak zaznaczył, że przykłady z Europy i świata pokazują, iż inwestowanie w innowacyjność się opłaca.

Podkreślił, że duży sprzęt od wielkich koncernów do przeznaczenia szpitalnego bardzo często produkowany jest na polskich podzespołach.

- Nasi przedsiębiorcy oferują bardzo dużo rozwiązań, które są implementowane w bardzo zaawansowane urządzenia – tłumaczył.

- W mniejszej skali też produkujemy ciekawe rozwiązania diagnostyczne, jednak skala biznesu ma duże znaczenie – dodał.

Dodał, że mamy kilka firm, które w Polsce produkują sprzęt, który jest implantowany podczas zabiegów.

- To wszystko dzieje się po cichu, bo ta branża się nie reklamuje i nie szuka rozgłosu w taki sposób jak branża farmaceutyczna - ocenił Rusak.

Irlandia to był kraj rolniczy, który postawił na innowacje. Tam się dokonało, to o czym u nas dopiero się mówi.

- W Irlandii była bardzo silna wola polityczna i zaangażowanie od strony regulatora. Tam podatek korporacyjny wynosi 12,5 proc. Pierwsze fabryki farmaceutyczne zostały zakładane z końcem lat 70. Największy boom i rozwój to koniec lat 80. i lata 90. Dzisiaj ok. 400 firm ma swoje fabryki, centra naukowo badawcze, a nawet siedziby w Irlandii. 18 na 25 największy korporacji medycznych jest ulokowana w Irlandii - tłumaczył Rusak.

- Zaczęło się od fabryk, od zachęt podatkowych, a dzisiaj jest to samonapędzający się interes na którym wygrywają nie tylko korporacje. 25 proc. światowego zapotrzebowania na sprzęt medyczny ,wykorzystywany podczas zabiegów szpitalnych, pochodzi z Irlandii. 80 proc. stentów, wykorzystywanych podczas zabiegów kardiologicznych, jest produkowanych w Irlandii – dodał.

Gość przyznał, że sprzęt medyczny rozwija się bardzo prężnie i jest to szalenie innowacyjny biznes.

- Polska stawia na innowacyjną gospodarkę, a branża wyrobów medycznych jest obszarem, który powinien być wzięty pod uwagę – mówił Rusak.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Raport ZUS: stabilna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
ZUS: 13. emerytury trafiły już do ponad 6 mln osób
Materiał partnera
Silna grupa z dużymi możliwościami
Biznes
Premier Australii o Elonie Musku: Arogancki miliarder, który myśli, że jest ponad prawem
Biznes
Deloitte obserwuje dużą niepewność w branży chemicznej