#RZECZoBIZNESIE: Anna Rulkiewicz: Kształcimy lekarzy dla innych krajów UE

Nie mamy w ogóle specjalistów. Specjaliści są już w wieku przedemerytalnym – mówi Anna Rulkiewicz, prezes LUXMED, gość w programie Marcina Piaseckiego.

Aktualizacja: 03.02.2017 12:15 Publikacja: 03.02.2017 12:09

#RZECZoBIZNESIE: Anna Rulkiewicz: Kształcimy lekarzy dla innych krajów UE

Foto: tv.rp.pl

Rulkiewicz zaznaczyła, że równowaga między publicznym a prywatnym sektorem służby zdrowia jest w Polsce konieczna.

- Ważna jest też dbałość o personel medyczny, żebyśmy mieli lekarzy i pielęgniarki. Z pustego się nie naleje i infrastruktura nie pomoże – mówiła.

- Brak lekarzy to jest bardzo duży problem. Wydaje mi się, że nie mamy jeszcze rozwiązań. Nie mamy w ogóle specjalistów. Specjaliści są już w wieku przedemerytalnym. Fajnie, że kształcimy, bo otwieramy coraz więcej uczelni, ale co zrobić, żeby zatrzymać rezydentów w Polsce. Oni nie chcą pracować na oferowanych w Polsce warunkach. Kształcimy ludzi dla innych krajów UE – dodała.


Prezes przyznała, że sytuacja prywatnego sektor ochrony zdrowia w Polsce jest dzisiaj trudna, bo nie jest jasna. - Nie do końca rozumiemy, co rząd oczekuje od prywatnego sektora i jaką widzi dla niego rolę – mówiła.

- Liczymy, że rząd przygotowując reformy, takie firmy jak my weźmie pod uwagę w kształtowaniu tego rynku. Wierzę w rozsądek i dobre rozwiązania dla pacjentów. Żeby pacjent miał dobre rozwiązania to musi być zarówno sektor publiczny, jak i prywatny – dodała.

LUXMED to firmą zatrudniającą ok. 14 tys. osób, w tym 5 tys. lekarzy, ponad 2 tys. pielęgniarek. Liczba placówek ok. 200, w tym 7 szpitali i ósmy w budowie.

- Grupa LUXMED przede wszystkim stawia na jak najlepszą opiekę dla pacjenta – mówiła Rulkiewicz. - Rozumiemy przez to koordynację jego ścieżki u nas. Chcielibyśmy w bardzo szerokim zakresie opiekować się naszymi pacjentami. Jak pacjent do nas trafi, to nie przychodzi tylko na fragment swojego problemu medycznego, tylko jesteśmy się w stanie zaopiekować nim całościowo – dodała.

Rulkiewicz przynała, że LUXMED czuje się bardzo dobrze w telemedycynie i technologiach. - Na to stawiamy – stwierdziła. - Technologia jest ważna w samej medycynie, żeby obsługiwać pacjenta w sposób skoordynowany. Z drugiej strony w obliczu braku personelu medycznego, telemedycyna jest świetnym uzupełnieniem. Dzisiaj to podstawowa sprawa, żebyśmy mogli dalej się rozwijać – wyjaśniła.

Rulkiewicz zaznaczyła, że oddany zostanie w tym roku szpital onkologiczny. - Onkologia była w naszym zainteresowaniu już dość dawno. Wskaźnik śmiertelności na świecie jest wysoki, a w Polsce szczególny. Mamy jeden z najwyższych wskaźników, wyższy niż średnia UE. Onkologia staje się chorobą przewlekłą, więc dostęp do szybkiej terapii jest bardzo istotny – tłumaczyła.

- Jesteśmy firmą, która nie ma udziałowców. Wszystkie zyski reinwestujemy w zdrowie. Jeżeli w zdrowie, to nam też zależy, żeby budować jak najlepszą jakość rynku opieki zdrowotnej i inwestować w dobro pacjenta – podsumowała.

Rulkiewicz zaznaczyła, że równowaga między publicznym a prywatnym sektorem służby zdrowia jest w Polsce konieczna.

- Ważna jest też dbałość o personel medyczny, żebyśmy mieli lekarzy i pielęgniarki. Z pustego się nie naleje i infrastruktura nie pomoże – mówiła.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje